اولین گام برای سرمایه‌گذاری در بورس چیست؟
برخلاف برخي تصورها، سرمايه‌گذاري در بورس فقط مختص افراد ريسك‌پذير و يا متخصص نيست و افراد ريسك‌گريز و يا افرادي كه تخصص كافـي در مسائل مرتبط با سرمايه‌گذاري ندارند هم مي‌توانند ازطريق خريد اوراق مشاركت، اوراق اجاره، سرمايه‌گذاري ازطريق صندوق‌هاي سرمايه‌گذاري، استفاده از خدمات شركت‌هاي مشاور سرمايه‌گذاري، استفاده از خدمات سبدگرداني و... در بورس سرمايـه‌گذاري كننـد.
 اولين گام اجرايي براي ورود به بورس چيست؟ به عنوان مثال، اگر سرمايه‌گذار پس از انجام بررسي‌هاي لازم، به اين نتيجه رسيد كه سهام شركت الف، براي سرمايه‌گذاري مناسب است، حال چطور و از كجا بايد اين سهم را خريداري كند؟ 
حتما اسم كارگزار را شنيده‌ايد. خريد و فروش سهام و ساير انواع اوراق بهادار در بورس فقط ازطريق كارگزاران رسمي بورس انجام مي‌شود، بنابراين برخلاف تصور عمومي، براي سرمايه‌گذاري در بورس هيچ نيازي به مراجعه به تالار بورس نيست و كارگزاران بورس اين وظيفه را برعهده دارنـد.
كارگزاران افراد آگاه، خبـره و مورد اعتمـاد هستند كه پس از كسب مجوزهاي لازم از سازمان بورس و اوراق بهادار، اقدام به خريد و فروش سهام و ساير انواع اوراق بهادار مي‌كنند و البته، در ازاي ارائه‌اي خدمات، مبلغ بسيار اندكي كارمزد دريافت مي‌كنند. سازمان بورس به طور مستمر و دقيق بر نحوه فعاليت كارگزاران بورس نظارت دارد و همين امر سبب مي‌شود تا سرمايه‌گذاراناطمينان لازم در اين‌خصوص را داشته باشند.
بنابراين، سرمايه‌گذاري در بورس، فقط از طريق كارگزاران رسمي بورس كه در اغلب شهرهاي كشور مستقر هستند، انجام مي‌شود. براي مشاهده اطلاعات كارگزاران بورس، به پايگاه اينترنتي سازمان بورس و اوراق بهادار به نشانـي www.seo.ir مراجعه كنيد.
اما اولين گام براي سرمايه‌گذاري در بورس چيست؟ اگر از شما بپرسند لازمه انجام عمليات بانكي مثل واريز وجه به حساب، انتقال وجه از حساب، صدور چك و... چيست، حتما پاسخ خواهيد داد كه براي انجام همه عمليات‌هاي فوق، بايد حساب بانكي داشته باشيم. در بورس هم چنين چيزي وجود دارد. هر فردي براي سرمايه‌گذاري در بورس و خريد و فروش اوراق بهادار، بايد كد سهامداري داشته باشد. در واقع، كد سهامداري، همانند حساب بانكـي است.
كد سهامداري، شناسه‌اي 8 کاراکتري است که از سه حرف اول نام خانوادگي و يک عدد تصادفي 5 رقمي تشکيل شده است. مثلا اگر نام خانوادگي فردي رضايي باشد، کد سهامداري وي ممکن است، "رضا12234" باشد. کد سهامداري منحصر به فرد است و هر سرمايه گذار تنها يک کد معاملاتي دارد. براي دريافت كد سهامداري، كافيست به يكي از شركت‌هاي كارگزاري بورس مراجعه و مدارك شناسايي خود شامل کپي شناسنامه و کارت ملي را به كارگزار ارائه دهيد. ظرف مدت دو روز، كد سهامداري براي شما صادر و تحويل شما مي‌شود. صدور كد سهامداري كاملا رايگان است و لازم نيست از اين بابت، هزينه‌اي به كارگزار بپردازيـد.
با دريافت كد سهامداري، عملا قدم به دنياي بورس گذاشته‌ايد و مي‌توانيد در اين بازار سرمايه‌گذاري كنيد. توجه داشته باشيد كه همه شيوه‌هاي سرمايه‌گذاري در بورس اعم از خريد و فروش اوراق مشاركت، اوراق اجاره، سهام، سرمايه‌گذاري در صندوق‌هاي سرمايه‌گذاري و... نيازمند داشتن كد سهامداري است.
بنابراين، دريافت كد سهامداري، اوليـن گام براي ورود به بورس است.
 
اولين روش خريد و فروش سهام: مراجعه حضوري به کارگزار
حتما به خاطر داريد كه گفتيم اولين گام براي ورود به بورس، مراجعه به يكي از شركت‌هاي كارگزاري بورس در سراسر كشور و دريافت كد سهامداري است. پس‌ از دريافت كد سهامداري، فرد مي‌تواند به چهار روش نسبت به خريد و فروش سهام و يا ساير اوراق بهادار موجود در بورس اقدام كند:
1-خريد و فروش ازطريق مراجعـه حضوري به كارگزار
2-خريد و فروش ازطريق ارائه سفارش به صورت تلفني
3-خريد و فروش ازطريق ارائه سفارش به صورت اينترنتي
4-خريد و فروش به روش برخط (آنلايـن)
در اين قسمت، روش اول، يعني روش مراجعه حضوري به كارگزار را براي شمـا تشريح مي‌كنيم:
 
روش اول: خريد و فروش ازطريق مراجعه حضوري به كارگزار
در اين روش، كافيست سرمايه‌گذار به صورت حضوري به شركت كارگزاري مراجعه كرده و فرم درخواست خريـد يا فروش اوراق بهادار را تكميل كند. اين فرم شامل اطلاعاتـي مثل مشخصات كامل فرد، نشاني و تلفن تماس، كد سهامداري و همچنين مشخصات كامل سهام و يا ساير اوراق بهاداري است كه فرد قصـد خريد يا فروش آن را دارد.
 
منبع :  پایگاه اطلاع رسانی بازار سرمایه    1394/10/7 10:05

ارسال نظر:
ارسال
نظرات کاربران:
خانه چاپ ارسال به دوستان نسخه متنی کوچک کردن متن بزرگ کردن متن دانلود خروجی پی دی اف خروجی میکروسافت ورد
تعداد بازدید : 706
0/10 (تعداد آرا 0 نفر )