سوالات متداول بورس
اهميت و نقش بورس در اقتصاد ايران چيست؟
اولا بورس، برخلاف بازارهاي سنتي، يك بازار كاملا رسمي است و خريد و فروش در آن، براساس قوانيـن، مقررات و ضوابط مشخـص و نظام‌مند انجام مي‌شود.
 
تفاوت دوم بورس با بازارهاي سنتي، شفافيت بالاي بورس است، به اين معنا كه وقتي كه فردي تصميم به خريد يا فروش سهام يك شركت در بورس مي‌گيرد، به راحتي و تنها صرفا با دسترسي به اينترنت، مي‌تواند به همه اطلاعات مربوط به آن شركت دسترسي داشته باشد و بعد از بررسي كامل اين اطلاعات، درباره خريد يا فروش سهام آن شركت تصميم‌گيري كند، درحاليكه بازارهاي سنتي از چنين شفافيتي برخوردار نيستنـد.
شاخص‌هاي بورس (1)، شاخص کل بيانگر چيست؟
شاخص، در مفهوم کلي، معياري است که براساس آن مي‌توان چيـزي را تشخيص داد. در بورس هم، شاخص‌ها، در واقع معيارهاي مهمي هستند که با بررسي و تحليل آنها، مي‌توان وضعيت گذشته و حال بورس را از جنبه‌هاي مختلف، ارزيابي و حتي روند آينده بورس را پيش‌بيني کرد. بنابراين، طبيعتا باتوجه به نقش بسيار مهمي که شاخص‌هاي بورس، در تصميم‌گيري سرمايه‌گذاران ايفا مي‌کنند، نوسانات شاخص‌ها نيز براي سرمايه‌گذاران بسيار حائز اهميت است. شاخص‌های بورس، انواع مختلفي دارند که هر کدام، وضعيت بورس را از جنبه‌ خاصي نشان مي‌دهد، بنابراين سرمايه‌گذاران در تحليل شاخص‌هاي بورس بايد به کارکرد هر شاخص توجه کافي داشته باشند. در ادامه، مهمترين شاخص‌هاي بورس را به شما معرفي مي‌کنيم.
شاخص کل
شاخص کـل که به آن شاخص قيمت و بازده نقدي هم مي‌گويند، بيانگر سطح عمومي قيمت و سود سهام شرکت‌هاي پذيرفته شده در بورس است، به بيان ساده‌تر، "تغييرات شاخص کل در واقع بيانگر ميانگين بازدهي سرمايه‌گذاران در بورس است".
لازم است در اين خصوص مقداري توضيح دهيم. اگر به خاطر داشته باشيد، در برنامه‌هاي گذشته گفتيم که بازدهي سرمايه‌گذاران در بورس از دو طريق بدست مي‌آيد. اول دريافت سود نقدي ساليانه و دوم، تغيير قيمت سهم در طول دوره سرمايه‌گذاري. براي مثال، فردي را درنظر بگيريد که سهام شرکت الف را در ابتداي سال، با قيمت 150 تومان خريداري مي‌کند. اگر قيمت سهام اين فرد در پايان سال، به 180 تومان افزايش يابد و شرکت، در پايان سال نيز 15 تومان به عنوان سود نقدي، به ازاي هر سهم توزيـع کند، اين فرد مجموعا 45 تومان سود از محل افزايش قيمت سهم و دريافت سود نقدي بدست آورده است و بنابراين، بازدهي وي در پايان سال، 30 درصد خواهد بود، زيرا سرمايه وي از 150 تومان به 195 تومان افزايش يافته است.
تغييرات شاخص کل نيز دقيقا بيانگر ميانگين بازدهي بورس است، بنابراين، اگر به عنوان مثال، شاخص کل بورس در ابتداي سال، 20 هزار واحد باشد و در پايان سال، با 10 هزار واحد افزايش، به 30 هزار واحد برسد، به اين معناست که ميانگين بازدهي بورس از محل افزايش قيمت سهام شرکت‌ها و تقسيم سود نقدي بين سرمايه‌گذاران در آن سال، 50 درصد بوده است:
(ميزان رشد شاخص در طول سال) 10000 = 50 % × 20000
بورس اوراق بهادار چيست؟
براي هـر کالايـي معمولا يک بازار وجود دارد، بازار خودرو، بازار سيمان، بازار فرش، بازار طلا. بعضي از بازارها سنتي اند و خاطره انگيزند، بعضي هم پيشرفتـه و امروزي. اما همه بازارها، يک ويژگي مشتـرک دارند: آنهم اينکه در آنها، کالاها يا به عبارت ديگر، دارايي هاي مختلف خريد و فروش مي شود، پس مشخص شد که در تعريف کلي، بازار، محل خريد و فروش دارايـي است. اما دارايي چه انواعي دارد. در يک طبقه بندي کلي، دارايي به دو نوع دارايي واقعي و دارايي مالي تقسيم بندي مي شود.
اجازه بدهيد با يک مثال، در اين باره توضيح دهيم. خودرو يک دارايي واقعي يا مشهود است، اما سهام کارخانه خودروسازي، يک دارايي مالـي است، يا مثلا سيمان يک دارايي واقعي است، اما سهام کارخانه سيمان سازي يک دارايي مالي.
بد نيست به اين نکته هم اشاره کنيم که به دارايي واقعي، دارايي مشهود و به دارايي مالي، دارايي نامشهود يا کاغذي هم گفتـه مي شود.
 
حالا که با تعريف دارايي هاي مالـي آشنا شديد، به سراغ مفهوم بورس مي رويم. بورس بازاري است که در آن، انواع دارايي هاي مالي خريد و فروش مي شود. دارايي هايي مثل سهام شرکت بزرگ و سودآْور از صنايع مختلف و متنوع مثل خودروسازي، سيمان، مخابرات، بانک و..... اين بازار هم قانوني است، هم مطمئن، هم پيشرفته و هم سودآور.
افرادي که ازطريق بورس، سهام شرکت ها را مي خرند يا در واقع در بورس سرمايه گذاري مي کنند، به نسبت سهامي که خريده اند، در منافع آن شرکت سهيم خواهند شد و چون اغلب شرکت هاي بزرگ و معتبر در بورس پذيرفته مي شود، بنابراين احتمال کسب سود هم در بورس بيشتر است. البته براي انتخاب سهام شرکت ها بايد به نکات مهمي توجه داشت که در برنامه هاي بعدي، به آنها اشاره خواهيم کرد. نکته ديگر اينکه در بورس، صرفا سهام شرکت ها خريد و فروش نمي شود، بلکه ساير انواع اوراق بهادار مثل اوراق مشارکت نيز داد و ستد مي شود که در برنامه هاي اينده به تفصيل درباره آنها توضيح خواهيم داد.
سرمايه گذاري در بورس چه مزاياي دارد؟
1- کسب سود : همانطور که گفته شد، سهامداران از دو محل دريافت سود نقدي و افزايش قيمت سهام، سود بدست مي آورند.
2- برخورداري از حمايت قانوني : بورس بازاري قانوني است، بنابراين کليه افرادي که در بورس سرمايه گذاري مي کنند، از حمايت قانوني برخوردار هستند.
3- حفظ سرمايه در مقابل تورم : با سرمايه گذاري مناسب و آگاهانه در بورس، ارزش دارايي افراد در مقابل تورم حفظ مي گردد، زيرا فرد به نسبت سهام خود در دارايي شرکت سهيم است و با رشد ارزش دارايي هاي شرکت به مرور زمان، ارزش سهام فرد نيز افزايش مي يابد.
4- قابليت نقدشوندگي : سرمايه گذاران بورس هر زمان که بخواهند مي توانند سهام خود را فروخته و در کوتاه ترين زمان ممکن، به پول خود دسترسي پيدا کنند.
5- امکان سرمايه گذاري با هر مبلغي : براي خريد سهام، محدوديت ريالي وجود ندارد و افراد با هر مبلغي، مي توانند در بورس سرمايه گذاري کنند.
6- مشارکت در اداره شرکت : سهامداران به نسبت سهام خود، مالک شرکت محسوب مي شوند، بنابراين مي توانند به همان اندازه، در تصميم گيري درخصوص نحوه اداره شرکت، انتخاب مديران و... مشارکت نمايند.
ساعت معاملاتی و ساعت غیر معاملاتی از چه ساعت تا چه ساعتی است؟
ساعات معاملات در بورس تهران 9:00 تا 12:30 می باشد. در صورتی که ساعات معاملات در تالار مجازی بدون محدودیت زمانی صورت می پذیرد. در ساعات معاملاتی چون قیمت دائما نوسان دارد و کاربر می تواند سهام را به قیمتهای متفاوتی بفروشد، ارزش روز از آخرین قیمت محاسبه می شود، ولی در ساعات غیر معاملاتی چون قیمتها دیگر تغییر نمی کنند، ارزش روز از قیمت پایانی محاسبه می شود.
برای وارد شدن به بورس چه مقدار سرمایه نیاز هست و اینکه باید به چه صورت کار کرد که کمترین ضرر کرد رو داشته باشد؟
بورس اوراق بهادار به معنی یک بازار متشکل و رسمی سرمایه است که در آن خرید و فروش سهام شرکت ها یا اوراق قرضه دولتی یا موسسات معتبر خصوصی، تحت ضوابط و قوانین و مقررات خاصی انجام می شود. مشخصه مهم بورس اوراق بهادار، حمایت قانون از صاحبان پس اندازها و سرمایه های راکد و الزامات قانونی برای متقاضیان سرمایه است. بنابراین با مبالغ اندک نیز می توان سرمایه گذاری و خرید سهام انجام دهید. شایان ذکر است اگر سرمایه کمتر از مبلغ 5.000.000 ریال باشد با توجه به پرداخت کارمزد، مبلغ ناچیزی سود خواهد شد. جهت خرید و فروش و بهره مندی از خدمات مشاوره، لطفا با کارگزاری ها تماس حاصل فرمائید. جهت دریافت آدرس و شماره تماس کارگزاری با تلفن گویای بورس به شماره 84083740 تماس حاصل فرمائید.
بسته شدن نماد به چه معناست؟ و کی این اتفاق می افتد و برای رفعش چه باید کرد؟
بسته شدن نماد شرکت به دلیل عدم ارسال اطلاعات و یا گزارشات مورد نظر سازمان بورس و اوراق بهادار صورت می گیرد. تا زمانی که مورد برطرف نشود، سازمان بورس و اوراق بهادار مجوز بازگشایی نماد را صادر نمی کند. جهت کسب اطلاعات پیرامون نمادهای متوقف شده به سایتwww.seo.ir  مراجعه فرمائید.
 
 
منبع :  پایگاه اطلاع رسانی بازار سرمایه    1394/9/3 11:59

ارسال نظر:
ارسال
نظرات کاربران:
خانه چاپ ارسال به دوستان نسخه متنی کوچک کردن متن بزرگ کردن متن دانلود خروجی پی دی اف خروجی میکروسافت ورد
تعداد بازدید : 525
0/10 (تعداد آرا 0 نفر )