مصاحبه روابط عمومی شرکت ذخیره شاهد با مدیر عامل موسسه اندوخته شاهد
به اطلاع اعضاي محترم موسسه اندوخته شاهد مي رساند شرکت ذخیره شاهد با ماموریت ارائه خدمت مناسب به یادگاران گرانقدر شهدای والامقام ایران اسلامی در حوزه واحد سهمی موسسه اندوخته شاهد مشغول فعالیت و اطلاع رسانی می‌باشد به منظور پاسخگويي به سوالات و رفع ابهامات اعضای محترم موسسه اندوخته شاهد، روابط عمومي شركت ذخيره شاهد هرماهه مصاحبه هايي را با مديران مجموعه شاهد انجام مي‌دهد. كليه سهامداران عزيز مي توانند با ارسال سوالات خود به روابط عمومي شركت ذخيره شاهد در مصاحبه هاي بعدي پاسخ خود را دريافت نمايند. در ادامه اين روند اين بار مصاحبه با جناب آقاي جعفر علي اكبري مديرعامل محترم موسسه اندوخته شاهد صورت گرفته است:
با تشكر از وقتي كه در اختيار روابط عمومي قرارداده ايد. 
1-هدف از تاسیس موسسه اندوخته شاهد چه بوده است؟
با توجه به اينكه فرزندان شهدا در اوايل جنگ تحميلي عمدتاً به لحاظ سني كوچك بودند مسئولين وقت بنياد شهيد و امور ايثارگران تصميم گرفتند سرمايه اندكي كه بعضي از فرزندان شهدا داشتند، در جاي مناسبي سرمايه گذاري شود كه تضمين كننده منافع آينده اين عزيزان باشد به همين خاطر در سال 63 با موافقت حضرت امام خميني (ره) و با سرمايه اهدايي ايشان شركت شاهد تاسيس شد. و فعاليت خود را شروع كرد بعد از گذشت بيش از دو دهه از فعاليت شركت شاهد عمدتاً فرزندان شاهد به سن كبارت رسيدند و شركت شاهد هم از سهامي خاص به سهامي عام تبديل و وارد بورس شد، لذا به منظورحفظ و صيانت از سرمايه و سهام فرزندان معظم شاهد و حفظ سهام غالب در شركت شاهد و همچنين سرمايه گذاري اندوخته ها و سپرده هاي فرزندان شاهد در بازار سرمايه و ساير موسساتي كه داراي توجيه اقتصادي بودند،موسسه اندوخته شاهد در سال 1383 تشكيل شد و هدف اصلي آن حفظ، ارتقاء و صيانت از سرمايه و سهام فرزندان و همسران مكرم شهدا و انجام فعاليتهاي اقتصادي و سرمايه گذاري به منظور تحقق سود بيشتر براي سهامداران عزيز بود.
2- عضویت در موسسه اندوخته شاهد چه مزایای براي اعضا دارد؟
موسسه اندوخته شاهد حدود 70% سهام شركت شاهد را در اختيار دارد و اعضاي موسسه اندوخته شاهد همسران و فرزندان معزز شهدا هستند و لذا سودي كه از فعاليتهاي اقتصادي شركت شاهد به دست مي آورد متعلق به اعضا و سهامداران موسسه مي باشد. بنابراين فعاليتهاي اقتصادي كه در شركت شاهد (بعنوان شركت سرمايه پذير موسسه) انجام مي‌شود، سودش متعلق به اعضاي محترم اين موسسه مي باشد و علاوه برآن سود حاصله از فعاليتهاي سرمايه گذاري و اقتصادي خود موسسه نيز به اعضا تعلق مي گيرد و همچنين ارزش دارايي و سرمايه هاي شركت شاهد و چشم انداز آينده اي كه در حال حاضر موسسه براي اين شركت ترسيم كرده است مي تواند پشتوانه اقتصادي خوبي براي اعضاي محترم موسسه اندوخته شاهد باشد. 
3-عمده فعاليتهاي موسسه اندوخته شاهد چيست؟
موسسه اندوخته شاهد به نيابت و به وكالت از فرزندان و همسران مكرم شهدا 70% سهام شركت شاهد را دارد به همين خاطر تعيين سياستها و خط مشي موسسه و شركت شاهد ،تعيين اعضاي هيات مديره شركت شاهد، ابلاغ سياستهاي اجرايي به شركت شاهد و نظارت بر عملكرد شركت شاهد ، حضور جدي و موثر در مجامع شركت شاهد و هلدينگهاي تابعه آن، حضور در بازار سرمايه و حمايت از سهام شركت شاهد بعنوان سهامدار عمده، انجام فعاليتهاي اقتصادي و سرمايه گذاري و سهامداري اعضا از اهم فعاليتهاي موسسه اندوخته شاهد مي باشد. 
4-سرمايه موسسه اندوخته شاهد در حال حاضر چقدر است؟
سرمايه موسسه اندوخته شاهد در اساسنامه مبلغ 100,000,000 ريال مي باشد ولي در حال حاضر مبلغ اسمي شركت شاهد بالغ بر2.706.632.000  سهم يك هزارريالي است و از مجموع دارايي ها و سرمايه شركت شاهد 70% آن متعلق به موسسه اندوخته شاهد است و همچنين خود موسسه هم در شركتهاي مختلفي سرمايه گذاري هاي مناسبي انجام داده است.
5-بنيادشهيد و امور ايثارگران چه نقشي در مديريت موسسه اندوخته شاهد ايفا مي كند؟
نماينده محترم ولي فقيه در بنياد شهيد و امور ايثارگران هيات امنا موسسه را تعيين و منصوب مي كنند و رياست هيات امنا نيز برعهده نماينده محترم ولي فقيه در بنياد شهيد و امور ايثارگران مي باشد و نظارت عاليه بر عملكرد موسسه دارند و لذا طبق اساسنامه موسسه با تعيين هيات امنا نظارت لازم را اعمال مي كنند .
6-هديه سهام شاهد به چه اشخاصي پرداخت شده است و چه برنامه‌اي براي افرادي كه اين هديه را نگرفته‌اند داريد؟
هديه سهام شاهددر سال 63 همزمان با تاسيس شركت شاهد از سوي بنياد شهيدو امور ايثارگران به فرزندان معزز شهداء يا آزادگان سرافرازي كه در زمان شهادت يا اسارت پدر كمتر از 20 سال سن داشته اند،پرداخت گرديده است و مختص آن زمان بوده است و در حال حاضربا توجه به محدوديت منابع مالي  برنامه خاصي براي آن نداريم.
7- همانطور كه مستحضريد يكي از پروژه هاي اخير شركت ذخيره شاهد جذب همسران شهيد حقوق بگير بنياد براي عضويت در موسسه اندوخته شاهد از طريق اهداي تسهيلات سرمايه گذاري مي باشد شما چه تدابير و برنامه هاي تشويقي براي جذب همسراني كه حقوق بگير بنياد شهيد نيستند داريد؟
البته عمده همسران مكرم شهدا حقوق بگير بنياد شهيد و امور ايثارگران  هستند و اگر تعدادي هم حقوق بگير بنياد نيستند با مراجعه به نمايندگان و رابطين شركت ذخيره شاهد در دفاتر بنياد شهيد و امور ايثارگران محل سكونت خود نسبت به عضويت در موسسه اندوخته شاهد اقدام نمايند و از مزاياي اين طرح بهره مند شوند.ضمن اينكه نمايندگان و رابطين شركت ذخيره شاهد بايد اطلاع رساني لازم را به اين تعداد از همسران محترم شهدا به عمل آورند.
8- چنانچه در مدتي معين موفق به جذب تمام همسران مكرم شهدا نشديد آيا ممكن است باقيمانده تسهيلات سرمايه گذاري كه بنياد شهيد براي همسران درنظر گرفته به فرزندان شاهدي كه تازه معرفي شده اند اختصاص يابد؟
اين تسهيلات از سوي بنياد شهيدو امور ايثارگران صرفاً براي  عضويت همسران مكرم شهدا در موسسه اندوخته شاهد در نظر گرفته شد و ما بايد تلاش كنيم طرح عضويت همسران شهدا در موسسه اندوخته شاهد را تكميل كنيم و باقيمانده همسران شاهد با اطلاع رساني خوب و توجيه و راهنمايي دقيق از اين تسهيلات استفاده ‌نمايند.طبق برنامه ريزي هاي موسسه و شركت ذخيره شاهد انشاالله تا پايان سال جاري باقيمانده همسران شاهد بايد به عضويت موسسه اندوخته شاهد درآيند و تسهيلات در نظر گرفته شده  فقط مختص همسران مكرم شهدا مي‌باشد .
9- چه برنامه هاي جديدي براي سرمايه گذاري در موسسه اندوخته شاهد در نظر داريد؟
تشكيل اتاق فكر با حضور نخبگان ذي صلاح و كارشناسان اقتصادي به منظور رصد فعاليتهاي اقتصادي در كشور و حمايت از برنامه هاي اجرايي شركت شاهد و هلدينگها و تعامل با ساير موسسات اقتصادي از برنامه هاي جديدي است كه ما در نظر گرفته ايم و پس از شناسايي ظرفيتهاي جديد سرمايه گذاري آنها را به شركت شاهد اعلام خواهيم كرد و خود موسسه نيزدر مواردي كه به صلاح باشد براي سرمايه گذاري وارد مي شود.طبق برنامه ريزي اعلام شده، به همه شركتهاي تابعه شركت شاهد و هلدينگها ابلاغ نموده ايم كه برنامه هاي يك، سه و پنج ساله خود را تهيه و ارائه كنند و پروژه ها و فعاليتهايي كه دارند، بايد توجيه فني و اقتصادي داشته باشد و جدول زمانبندي اجرايي اين پروژه ها بايد تدوين شود، طبق برنامه ريزي انجام شده بدنبال مديريت يكپارچه در شركت شاهد وبروزرساني شرح وظايف اين شركت هستيم.
10- چرا قيمت سهام شاهد مثل ساير سهام گروه رشد نداشته و درحداقل  قيمت قرار دارد. براي افزايش قيمت آن چه برنامه اي داريد؟( علل نوسان در نرخ سهام شاهد چيست)
با توجه به اينكه در يكسال گذشته بورس سير نزولي داشته، و قيمت سهام افت كرده است سهام شاهد هم از اين قائده مستثني نبوده است البته سهام شركت شاهد درگروه ساختماني قرار دارد و وضعيت آن با وضعيت ساير شركتهاي اين گروه متناسب و متعادل بوده است و لذا افزايش قيمت مستلزم تحول در كل بازار سرمايه مي باشد.
 ثانياً انشاالله با توجه به تلاشها و فعاليتهاي جديد برنامه ريزي شده انتظار اين است كه وضعيت شركت شاهد رونق يابد و موسسه اندوخته شاهد هم باتوجه به اينكه 70% سهام شركت شاهد را دراختيار دارد از اين سهام با جديت حمايت مي كند. همچنين يكي از دلايل کاهش قیمت سهام شاهد، افزایش سرمایه است در مجمع عمومي سال گذشته 50% افزايش سرمايه از محل سود انباشته داده شد و براساس آن تعداد سهام سهامدارافزایش يافت و در مقابل قیمت سهام کاهش پيدا كرد. لذا تغییری در دارائی اعضا ایجاد نمی شود و صرفا روش محاسبه تغییر می کند و این تغییر قیمت نگران کننده نیست . قیمت بالای یک سهم به معنای خوب بودن آن سهم نیست . بلکه آنچه در قیمت یک سهم مهم است نوسانات و میزان افزایش آن است . مثلا اگرسهم 2000تومانی 100 تومان افزایش یابد 5% سود برای صاحب آن سهم داشته و لی اگر سهم 100تومانی 100تومان افزایش یابد 100% سود برای سهامدار در بردارد لذا سهم دومی به مراتب بهتر از سهم اولی خواهد بود.
11- تحليل شما از سود سال جاري چيست ؟
با توجه به شرايط ركود  در شركتها و بازار سرمايه  كه متاثر از شرايط اقتصادي در كشور است كه شركت شاهد هم از اين قاعده مستثني نيست و با توجه به افزايش سرمايه سال قبل و رقيق شدن سهام شاهد باعث شده امسال سود كمتري نسبت به سال قبل به اعضاي محترم پرداخت شود در عين حال اين را هم بايد در نظر داشته باشيم با توجه به افزايش 50% سهام شاهد در واقع سرمايه سهامداران افزايش داشته است.
12- چرا جدول زمانبندي پرداخت سود طولاني است؟( چرا هرساله بصورت خودكار سود به حساب اعضا واريز نمي‌شود)
پرداخت سود در موسسه اندوخته شاهد روند بسيار خوبي در طي دو سه سال گذشته داشته است و نسبت به گذشته خيلي بهتر شده است و هرسال وضعيت مطلوب تر مي شود ما در سال جاري همه اعضاي محترمي كه طبق جدول زمانبندي درخواست سود داشته اند به موقع پرداخت كرده ايم و طي سه مرحله هم خارج از جدول زمانبندي مطالبات اعضا را پرداخت نموده ايم به هرحال مشكلات نقدينگي هم باعث طولاني شدن پروسه پرداخت مطالبات مي باشد .
اخيرا آيين نامه جديد تقسيم سود اعضا را تنظيم كرده ايم و برنامه خوب و جامعي براي پرداخت سود سال جاري داريم.
13-آينده سهام شاهد را چگونه پيش بيني مي‌كنيد؟
آينده سهام شاهد را با توجه به ظرفيتها و پتانسيل هايي كه در شركت شاهد و موسسه وجود دارد بسيار خوب پيش بيني مي كنيم كه البته با اعمال مديريت خوب و شايسته اين مجموعه بهتر هم مي شود . ما موضوع اصلاح ساختار شركت شاهد را به صورت جدي دنبال مي كنيم پيش بيني ورود و حضور در فعاليتها و عرصه هاي جديد اقتصادي شده است مخصوصاً در دوران پسا تحريم با تعريف پروژه ها و فعاليتهاي اقتصادي سود آور مي توان شركت شاهد را تعالي بخشيد. به هرحال برندي كه شركت شاهد و موسسه دارند خود مزيتي بزرگ است.
14-تحليل كامل شما از آينده شركت شاهد و موسسه اندوخته شاهد چيست؟
همانطور كه قبلا اشاره كردم با هدف گذاري و تدوين برنامه هاي جديد براي شركت شاهد و هلدينگهاي آن و موسسه اندوخته شاهد انشاالله اگر مديريت يكپارچه و قوي داشته باشيم و از ظرفيتهاي موجود به خوبي بهره بگيريم آينده شركت شاهد و موسسه اندوخته شاهد بسيار خوب و افق روشني دارد.
در پايان اميدوارم كه خداوند متعال به همه ما توفيق خدمت صادقانه به اعضاي محترم موسسه اندوخته شاهد كه همانا فرزندان و همسران مكرم شهدا مي باشد، عطا فرمايد و ما بتوانيم از همه ظرفيتها و پتانسيل هاي موجود استفاده نماييم. و اين سرمايه اي را كه فرزندان و همسران مكرم شهدا در اختيار ما قرار داده اند و ما را امين و امانتدار خود دانسته اند، به نحوه مطلوب مديريت كنيم و انشاالله منافع اعضاي محترم موسسه را آن طوري كه خودشان رضايت دارند و مرضي رضاي خداوند متعال باشد فراهم كنيم. 
 
   1394/8/10 17:03

ارسال نظر:
ارسال
نظرات کاربران:
خانه چاپ ارسال به دوستان نسخه متنی کوچک کردن متن بزرگ کردن متن دانلود خروجی پی دی اف خروجی میکروسافت ورد
تعداد بازدید : 893
4.7/10 (تعداد آرا 3 نفر )