مصاحبه روابط عمومی شرکت ذخیره شاهد با مدیران شرکت شاهد
ضمن تشكر ازمديريت محترم شركت شاهد ، به اطلاع كليه اعضاي محترم موسسه اندوخته شاهد مي‌رساند با توجه به سؤالات متعدد اعضا در خصوص شركت شاهد، مجموعه اين سؤالات در اختيار امور سهام شركت شاهد قرار گرفت و مشروح سؤالات و پاسخهاي ارائه شده جهت آگاهي سهامداران به شرح ذيل منتشر مي‌گردد.

1- مهمترین فعالیت های شرکت شاهد چیست ؟
شركت شاهد در سال1363 با سرمايه اوليه اهدائي حضرت امام خميني(ره) با نيت تامين نسبي اقتصادي آينده فرزندان معزز شهدا ايجاد شد . شركت شاهد در طي سنوات مختلف داراي فراز و نشيبهاي مختلفي بوه است در ابتدا بعنوان يك شركت خاص و با شرايط ويژه‌اي كه دركشور مطرح بود مورد عنايت بسياري از سازمانها و ارگانهاي دولتي بوده است و بسياري از منابع در آن زمان از طريق فرصتهاي كه در اشكال مختلف ايجاد شد تامين مي‌گرديد.شركت شاهد در سال1373 دربيش از 110 فعاليت مختلف اقتصادي  نفوذ و دستيابي داشت و در كل كشور هم داراي فعاليتهاي مختلف اقتصادي بود. 
پس از پيروزي انقلاب اسلامي در جنگ تحميلي فعاليتهاي اقتصادي براي ساير  افراد و همچنين سازمانهاي دولتي در قالب برنامه هاي توسعه اقتصادي و اجتماعي تقريبا از حالت قبل خارج شد و نگاه رقابتي كم و بيش در كشور حاكم شد. در اين دوره با بهره گيري از فرصتهاي ايجاد شده در قانون ويژه ايثارگري از كارخانجات و واحد هاي اقتصادي كه بنا بود به بخش خصوصي واگذار شود، اين شركت حدود 15 واحد اقتصادي و صنعتي مثل بانك تجارت را خريداري كرد و بدنه مجموعه شاهد تقريبا صنعتي شد اين دوره تا سال 1377 ادامه داشت ودر اين مقطع مدير شركت شاهد تغيير پيدا كرد و در واقع مديري كه نگاه ويژه بازرگاني داشت به مجموعه شاهد وارد شد. با توجه به عدم بازدهي و قدمت  تعدادي از واحد هاي صنعتي خريداري شده اين واحد ها از حالت اقتصادي خارج شدند ودر عين حال با توسعه فعاليتهاي بازرگاني شرايط جديدي در مجموعه حاكم شد در پايان دوره سوم مديريت شركت شاهد در اواخر سال1379 شركت از لحاظ مالي شرايط بدي داشت. عدم بازدهي واحد هاي توليدي از يك طرف و فقدان نقدينگي لازم براي پاسخگويي به فرزندان معزز شهدا كه از لحاظ سني هم بالا رفته بودند از طرف ديگر باعث گرديد كه شركت با بحران مالي برخورد كند در اين زمان با انتصاب مديريت جديد و حمايت نماينده محترم ولي فقيه در بنياد شهيد انقلاب اسلامي خوشبختانه وضعيت شركت شاهد در سال1380 بهتر شد و با انجام چندين معامله در بازار بورس وضعيت مالي شركت از شرايط بهتري برخوردارگرديد . 
2- وظیفه شرکت شاهد درقبال فرزندان و همسران شاهد چه مي باشد ؟
حفظ و صيانت از سرمايه هاي فرزندان و همسران مكرم شهدا .
3- شركتهاي زيرمجموعه شركت شاهد كدامند؟  
در مقطعي كه شركت شاهد وارد بورس شد ساختار اجرائي شركت بصورت متمركز و داراي هيات مديره و مديرعامل و چندين شركت زير مجموعه بود. با توجه به اينكه تعدادي ازشركتهاي موجود درآن مقطع زيانده بودند اقدام به پالايش شركتها شد و آن دسته از شركتهايي كه زيانده بودند و تداوم فعاليت آنها در مجموع به ضرر شركت شاهد بودند متوقف، واگذار يا ادغام گرديدند و با ساختاري جديد شامل 4 هلدينگ تخصصي عمران و توسعه براي فعاليت در امر مستغلات (زمين و ساختمان) بازرگاني شاهد براي فعاليت در امر بازرگاني داخلي و خارجي سرمايه گذاري سعدي براي فعاليت در بازار سرمايه و انجام فعاليتهاي مختلف سرمايه گذاري سوخت و انرژي براي فعاليت در زمينه مواد سوختي، شكل گرفت.
با توجه به اينكه شركت عمران و توسعه شاهد وارد فرابورس شد و اين شركت داراي سهامدار غير شد پاره اي از فعاليتهاي ملكي مربوط به شاهد مي بايست به نحوي مديريت شوند كه منافع آن براي خود شاهد و سهامداران مربوطه واقع شود و براي اينكار شركت فراوري و توسعه ابنيه شاهد تاسيس و انجام فعاليتهاي خاص شركت شاهد به اين شركت واگذار شد. 
 
4- شركت شاهد در چه سالي وبا چه سرمايه اي وارد بورس شده است و ورود به بورس چه منافعي براي شركت و سهامداران آن داشته است؟
در اوايل دهه 80 يكي از موضوعات مهمي كه پيش روي مديران بنياد شهيد و شركت شاهد قرار گرفت ، كبير شدن غالب فرزندان شاهد و در نتيجه تغيير موضوعي اهداف تأسيس شركت و لزوم مشاركت قانوني سهامداران در مديريت شركت و همچنين ضرورت كشف قيمت واقعي سهام با وارد كردن شركت به بورس بود و پس از مطالعات چندین ساله پیرامون راهبرد آتی شرکت شاهد،مدیریت شرکت به این نتیجه رسید که مصلحت شرکت و سهامداران در ورود به بورس است. لذا در تاریخ 84/06/07با نماد معاملاتی ثشاهد در گروه املاک و مستغلات طبقه بندی و در تالار بورس گنجانده شد.سرمايه شركت در ابتداي ورود به بورس 410/000 ميليون ريال بود.
5- سرمايه فعلي شركت شاهد چقدر مي باشد؟
سرمايه فعلي شركت بيش از 2.706.632  میلیون ریال است
6- مهمترين فعاليتهاي جاري شركت شاهد چيست؟
در شركت عمران و توسعه فعالیت در عرصه صنعت ساختمان و املاک موجود كار مي شود  علاوه برآن شركت مذكور با داشتن امكانات فني و مهندسي و اجرايي كارهاي مشاوره اي طراحي و نظارت عمده عمليات اجرايي بخش ساخت و ساز شركت شاهد را عهده دار مي‌باشد.
شركت هرمز انرژي عمدتاً به فعاليت در زمينه سوخت  و انرژي شامل ساخت مخزن – ذخيره سازي سوخت و تجارت مواد سوختي استقلال دارد، اين شركت در منطقه ترافيك ساحلي بندرعباس داراي 5 منبع به ظرفيت 41000 مترمكعب مي‌باشد كه در مجموع درآمد مناسبي براي شركت شاهد دارد.
هلدينگ بازرگاني شاهد در زمينه هاي مختلفي فعاليت دارد كه بعنوان نمونه فري شاپها درمبادي ورودي و خروجي كشور و فرودگاه ها توسط شركت فروشگاه هاي آزاد شاهد، كارخانه توليد سيگار در زنجان كه با مشاركت بخش خصوصي مراحل پاياني تكميل خود را طي ميكند ، در بخش فلزات ، تأمین و فروش ضایعات فلزی توسط شركت بازرگاني فلزات شاهد و همچنين  تامين تجهيزات بيمارستاني و داروهاي خاص و مكمل  ها توسط شركت اسپيد شاهد را مي توان نام برد.
7- برنامه هاي آتي و چشم اندازي كه براي شركت شاهد در نظر داريد را تشريح نماييد؟
در خصوص برنامه هاي آتي شركت شاهد، چون در بورس فعاليت مي كنيم به دنبال اين هستيم كه جزء شركتهاي طراز اول بورس قرار گيريم اما تحقق اين امر به شرايط متعددي منجمله مناسب بودن فضاي كسب و كار كشور و بسياري از شرايط سرمايه گذاري و توليدي بستگي دارد. با اين وجود نظر به الزامي كه شركت براي افزايش ثروت و پرداخت به موقع سود سهامداران دارد در هر مقطع زماني كوشش مي نمايد ضمن بهره گيري مناسب از امكانات موجود از فرصتهايي درآمدزايي كه بوجود مي آيد حداكثر استفاده را بنمايد. 
 
8- چه موانع و مشكلاتي در راه تحقق برنامه هاي جاري و آتي شركت وجود دارد؟
مهمترين چالش هايي كه شركت در حال حاضر با آن مواجه است يكي بحث تامين نقدينگي براي انجام سرمايه گذاري ها است كه اين قضيه در شركت شاهد با توجه به شرايط خاصي كه دارد نسبت به ساير شركتها كه معمولا  از طريق سهامداران عمده مورد حمايت مالي قرار مي‌گيرند تفاوت دارد. زيرا در شركت شاهد با توجه به اينكه سهامدار عمده ما خود متعهد به پرداخت سود به اعضاي موسسه اندوخته شاهدمي باشدكه شامل فرزندان و همسران مكرم شهدا هستند، لذا همواره در اين زمينه داراي مشكل مي باشد.  
مورد ديگر برمي‌گردد به فضاي كسب و كار كشور به ويژه بازار سرمايه كه تغييرات و آثار آن هم روي شركت شاهد بي تاثير نيست .
9- مجمع عمومی شرکت شاهد در چه تاریخی برگزار می گردد ؟
سال مالي شركت شاهد در سي و يكم خرداد ماه هر سال و معمولاً سه يا چهار ماه براي تهيه صورتهاي مالي بطول مي‌انجامد، كه معمولا برگزاري مجمع عمومي عادي سالانه شركت در اواخر مهرماه هر سال برگزار  مي گردد.
10- شركت شاهد در سال گذشته چقدر سود به سهامداران پرداخت كرده است؟
سال گذشته درمجمع به هر سهم مبلغ 280 ريال سود تصويب و به سهامداران پرداخت شده است.
11- پيش بيني شما از سود سال 93  شركت شاهد چيست؟
سود سال جاري پيش بيني شده در بودجه 304 ريال مي باشد كه ميزان تحقق آن بعد از تهيه صورتهاي مالي مشخص مي‌شود. 
12- سهامداران عمده شركت كدامند وچند درصد از سهام شاهد متعلق به موسسه اندوخته شاهد می باشد؟
در مقطع زماني كنوني تركيب سهامداران به شرح ذيل بوده است:
موسسه اندوخته شاهد بعنوان سهامدار عمده داراي 70/50 درصد سهام
شركت سرمايه گذاري صندوق بازنشستگي نفت داراي 4/77 درصد سهام
شركت گروه توسعه مالي مهر آيندگان داراي 2/48 درصد سهام
شركت سهامي بيمه ايران داراي 2/07 درصد سهام
ساير حقوقي ها داراي 5/83 درصد سهام
حقيقي هاداراي 14/36 درصد سهام
13- براي فرزندان و همسران مكرم شهدا كه از طريق موسسه اندوخته شاهد سهامدار غير مستقيم شركت شاهد محسوب مي شوند خدمات، امكانات يا تسهيلات ويژه‌اي در نظر داريد يا خير؟
فرزندان و همسران مكرم شهدا عضو موسسه اندوخته شاهد هستند و موسسه اندوخته شاهد هم سهامدار عمده شركت شاهد است، ماموريت شاهد براساس موضوع اساسنامه تلاش براي سودآوري مي باشد و بغير از اين در حال حاضر ماموريت ديگري در ارتباط با فرزندان و همسران مكرم شهدا نداريم.
14- علت کاهش نرخ سهام شاهد چیست؟ 
كاهش نرخ سهام  به فضاي كسب و كار كشور و تغييرات شاخص بورس و شاخص صنعت در گروه صنعت مربوطه بستگي دارد يكي از علل اين تنش در بازار در طي يكسال گذشته مي‌باشد.علاوه بر آن وابستگي بودجه هاي شاهد به املاك و ركود  در اين بخش و سياست شاهد مبني بر اجتناب از خام فروشي از علل ديگر اين امر است.
15- آیا امکان افزایش نرخ سهام شاهد وجود دارد؟
بله قطعاً با بهتر شدن شرايط عمومي بازار ، رونق كسب و كار و برگشت سرمايه سهامداران به بورس و رونق مجموعه فعاليتهاي اقتصادي شركت، امكان بالارفتن نرخ سهام هم وجود دارد.
16- شماره تماس و روش های اطلاع رسانی شرکت را اعلام فرمایید؟
شماره هاي تماس 4-88747063   - 83895305 فكس : 88733613
سايت شركت شاهد:    www.shahed.co.ir
ايميل:    info@shahed.co.ir
آدرس: تهران – خيابان مطهري- انتهاي خيابان كوه نور- پلاك 24 امور سهام شركت شاهد كد پستي 1587694813
 
   1394/6/10 17:53

ارسال نظر:
ارسال
نظرات کاربران:
Khalil:
عالی بود
پنجشنبه 19 شهريور 1394
+
0
-
0
ارسال
خانه چاپ ارسال به دوستان نسخه متنی کوچک کردن متن بزرگ کردن متن دانلود خروجی پی دی اف خروجی میکروسافت ورد
تعداد بازدید : 997
1/10 (تعداد آرا 1 نفر )