معرفی شاخص های بورس قسمت دوم
در مطلب قبل، شاخص کل به عنوان شاخصی که بیانگر میزان بازدهی بورس است را معرفی کردیم و گفتیم که دو عامل تعیین کننده ی بازدهی بورس یعنی: 1- تغییرات قیمت سهام 2- میزان سود نقدی سالیانه شرکت ها در تغییرات شاخص موثر هستند.
بنابراین اگر به عنوان  مثال شاخص کل بورس در پایان سال در مقایسه با ابتدای سال 50% رشد داشته باشد، به این معنی است که بازدهی بورس در آن سال 50% بوده. اگرچه ممکن است در طول سال برخی سهام با افزایش قیمت و برخی دیگر با کاهش قیمت مواجه شده باشند. در این مطلب می خواهیم چند شاخص دیگر بورس را به شما معرفی کنیم.
شاخص قیمت
شاخص قیمت فقط بیانگر سطح عمومی قیمت سهام شرکت های پذیرفته شده در بورس است، مثلا اگر شاخص قیمت سال در انتهای سال در مقایسه با ابتدای سال 20% رشد کند، مفهومش این است که قیمت سهام شرکت های پذیرفته شده در بورس در آن سال 20% افزایشه داشته است. پس می تونیم بگیم که مهمترین تفاوت شاخص قیمت با شاخص کل اینه که شاخص کل بیانگر میانگین کل بازدهی بورس ، شامل تغییرات قیمت و سود نقدی سهام هست در حالی که شاخص قیمت فقط آن بخشی از بازدهی بورس را که به تغییرات قیمت سهم مربوط می شود را نشان می دهد. البته در بررسی شاخص قیمت باید این نکته را مد نظر داشته باشیم که این شاخص بیانگر میانگین قیمت سهام شرکت ها در بورس است و افزایش آنن لزوما به معنای افزایش قیمت کل سهام نیست. همانطور که کاهش آن به معنای کاهش قیمت کل سهام نیست، چه بسا در مواردی که قیمت سهام شرکت های کوچک افزایش پیدا می کند اما به خاطر کاهش قیمت سهام چند شرکت بزرگ شاخص قیمت کاهش پیدا می کند و بالعکس. شاید این سوال برای شما پیش بیاید که وقتی میانگین بازدهی بورس را می شود از شاخص کل متوجه شد، شاخص قیمت دقیقا چه کاربردی دارد؟
برای بسیاری از سرمایه گذاران در بورس علاوه بر میانگین بازدهی کل بورس تغییرات سطح عمومی قیمت سهام شرکت ها هم به عنوان یکی از معیارهای تصمیم گیری به شمار می رود. برای مثال وقتی میزان افزایش سطح عمومی قیمت سهام شرکت ها در بورس در مقایسه با نرخ تورم پایین باشد می تواند بیانگر پتانسیل رشد قیمت سهام در آینده باشد. و یا در نقطه ی مقابل وقتی سطح عمومی قیمت سهام در بورس به طور غیرعادی و بدون پشتوانه منطقی افزایش پیدا بکند سرمایه گذاران باید در انتخاب سهام خودشان تامل و دقت بیشتری داشته باشند.
شاخص بازده نقدی
گفیتم افرادی که سهام خریداری می کنند از دو طریق امکان کسب بازدهی دارند، اول باردهی ناشی از قیمت سهام و دوم بازدهی ناشی از دریافت سود نقدی که شرکت ها معمولا در پایان سال مالی بین سهامداران خودشان توزیع می کنند. همانطور که شاخص قیمت سطح عمومی قیمت سهام شرکت های پذیرفته شده در بورس، یا به عبارت دیگه مبانگبن بازدهی ناشی از افزایش قیمت سهام را نشان می دهد تغییرات شاخص بازده نقدی هم در واقع میانگین بازدهی ناشی از پرداخت سود شرکت ها به سهامداران است.
در واقع شاخص بازده نقدی مثل شاخص قیمت بیانگر قسمتی از باردهی کل بورس است نه همه ی آن. شرکت های پذیرفته شده در بورس ایران درصد قابل توجهی از سود سالیانه خودشان را در قالب سود نقدی بین سهامداران خود توزیع می کنند. بنابراین سهم سود نقدی در کل بازدهی سهامدارن زیاد است و تحلیل نوسانات شاخص بازده نقدی به عنوان معیاری که نشان دهنده ی بازده سود نقدی است به سرمایه گذاران در تصمیم گیری بهتر کمک می کند. البته باید این نکته ی مهم را هم در نظر داشت که هیچ که بررسی یک شاخص به تنهایی نمی تواند معیار کاملی برای تصمیم گیری سرمایه گذاران باشد و یک سرمایه گذار موفق علاوه بر بررسی کامل اطلاعات مرتبط با سهم باید شاخص های مختلف بورس را تجزیه تحلیل کند.
شاخص 50 شرکت فعال تر
شاخص 50 شرکت فعال تر تغییرات سطح عمومی قیمت سهام 50 شرکتی را نشان می دهد که سهام آنها از سایر شرکت ها نقد شونده تر است. اگر به خاطر داشته باشید گفتیم که یکی از معیارهای مهم در انتخاب سهام قابلیت نقد شوندگی سهم است، یعنی زمانی که سهامدار درخواست فروش سهام خود را ارائه می کند تا زمانی که آن سهم در برس به فروش می رسد چه مدت طول می کشد. طبیعتا هر اندازه این میزان کوتاه تر باشد برای سهامدار مطلوبیت بیشتری دارد.
شاخص 50 شرکت فعال تر در واقع تغییرات قیمت سهام 50 شرکتی را که در مقایسه با سایر شرکت ها سهامشان قابلیت نقد شوندگی بیشتری دارد یا به عبارتی دیگر سهامشان بیشتر در بورس خرید و فروش می شود را نشان می دهد. البته این 50 شرکت همواره ثابت نیستند و بورس هر سه ماه یک بار فهرست شرکت های فعال تر را بر اساس میزان نقد شوندگی سهامشان مورد بازنگری قرار میدهد.
تا به اینجا با چهار شاخص مهم بورس یعنی ، شاخص کل، شاخص قیمت ، شاخص بازده نقدی و شاخص 50 شرکت فعال تر آشنا شدیم در مطلب بعدی سایر شاخص های بورس را به شما معرفی می کنیم.
 
منبع :  شرکت اطلاع رسانی و خدمات بورس    1394/5/19 10:33

ارسال نظر:
ارسال
نظرات کاربران:
خانه چاپ ارسال به دوستان نسخه متنی کوچک کردن متن بزرگ کردن متن دانلود خروجی پی دی اف خروجی میکروسافت ورد
تعداد بازدید : 959
10/10 (تعداد آرا 1 نفر )