مزایای بورس برای شرکت‌هایی که سهامشان را در بورس عرضه می‌کنند
افرادي سهام شركت‌هاي پذيرفته شده در بورس را خريداري مي‌كنند، از مزيت‌هاي متعددي مانند كسب درآمد، امنيت و شفافيت در سرمايه‌گذاري، حفظ ارزش پول در مقابل تورم، قابليت نقدشوندگي سرمايه و امكان مشاركت در نحوه اداره شركت‌ برخوردار مي‌شوند.
اما در سوي ديگر ماجرا، شركت‌هاي بورسي قرار دارند، يعني شركت‌هايي كه سهامشان در بورس داد و ستد مي‌شود. سوال اينجاست كه پذيرش در بورس، براي شركت‌ها چه مزيتي دارند و شركت‌ها با چه انگيزه‌اي، علاقه‌مند به عرضه سهامشان در بورس هستند؟ آنهم در شرايطي كه پذيرش در بورس، طبيعتا براي آنها الزاماتي مانند لزوم اطلاع‌رساني مستمر و شفاف به سهامداران، رسيدگي دقيق به حساب‌هاي مالـي و... را ايجاد مي‌كند؟
در ادامه، سه مزيت عمده‌اي را كه پذيـرش در بورس، براي شركت‌ها بدنبال دارد، ذكر مي‌كنيم:
 
1. امکان تأمين آسان منابع مالي
شرکت‌ها معمولاً براي گسترش فعاليت خود به منابع مالي جديد نياز دارند. اين منابع مالي معمولاً يا از طريق استقراض از بانك و يا از طريق عرضه¬ي سهام تأمين مي¬شود. تأمين مالي از طريق استقراض مشكلات فراواني دارد. فرض كنيد شركتي براي اجراي طرحي از بانك تقاضاي وام مي¬كند. در اولين قدم بايد طرح خود را به همراه تقاضا براي دريافت وام به بانك ارسال كند. بانك پس از بررسي، كارشناسان خود را براي بازديد و ارزيابي به محل اجراي طرح مي¬فرستد. در صورتي که هيچ گونه مشكلي از ديد كارشناسان بانك وجود نداشته باشد، بانك اسنادي را براي تضمين بازپرداخت وام از شركت مطالبه مي¬کند و پس از انجام تشريفات و مراحل قانوني، وام را مي¬پردازد. البته شركت پس از دريافت وام بايد مطابق برنامه¬ي بانك، اقساط وام دريافتي و سود آن را پرداخت نمايد. اين فرآيند علاوه‌بر اين كه به زمان بسيار طولاني نياز خواهد داشت هزينه¬هاي مستقيم و غيرمستقيم بسيار زيادي را نيز همراه دارد، از جمله اين که بازپرداخت اقساط همراه با سود آن، فشار سنگين و ريسک بالايي را به شركت تحميل مي¬كند.
اما روش ديگر تأمين مالي، عرضه¬ي سهام است كه بسيار آسان خواهد بود. در اين روش كافي است شركت در بورس پذيرفته شده و از ديد سرمايه‌گذاران، عملكرد و آينده قابل قبولي داشته باشد. در اين صورت با عرضه سهام جديد شركت در بورس، اين سهام به سرعت به فروش مي¬رسند و شركت مي‌تواند به‌راحتي و سريع، منابع مالي مورد نياز خود را تأمين كند. به اين ترتيت، شركت نه تنها اقساطي را پرداخت نمي¬کند، بلكه شركايي به نام سهامداران دارد كه در سود و زيـان، با شركت سهيـم خواهند بود.
 
2. دريافت معافيت مالياتي
براساس قانون، همه شركت‌هايي كه در كشور فعاليت مي¬كنند، بخشي از درآمد خود را در قالب ماليات به دولت مي¬پردازند. همانطور كه قبلا هم گفته بوديم، به سبب نقش مؤثر بورس در رشد و رونق اقتصادي، قوانين و مقررات متعددي براي تقويت بورس درنظر گرفته شده است. يكي از اين قوانين، معافيت مالياتي براي شركت‌هاي بورسي است، به اين معنا كه شركت‌هايي كه سهام آنها در بورس خريد و فروش مي¬شود مطابق قانون كمتـر از ساير شركت‌ها ماليات مي‌پردازند و بنابراين، هزينه‌هاي آنها كاهش و در نتيجه، سود آنها افزايش خواهد يافت. اين مزيت، باعث مي‌شود تا شركت‌ها تلاش كنند شرايط لازم را براي ورود به بورس بدست آورده و سهام خود را در اين بازار، عرضه كنند.
 
3. کسب اعتماد و شهرت عمومي
 
به هر شركتـي اجازه عرضه سهـام در بورس داده نمي‌شود و شركت‌ها بايد داراي شرايط خاصي باشند، براي مثـال، شركت بايد سهامي عام باشد، سودآور بـوده و اميـد به سودآوري آن در آينده هم براي آن شركت وجود داشته باشد، مدت مشخصي از زمان فعاليتـش گذشتـه و عملكرد قابل قبولي داشته باشد، حداقل سرمايـه مشخصي داشته باشنـد و.... . چنين شرايطي باعث مي¬شود تا مردم به شركت‌هاي فعال در بورس اعتماد كنند. اين اعتماد است که موجب تمايل سرمايه‌گذاران به خريد سهام آن شركت‌ها و به دنبال آن توسعه¬ي شركت‌هاي بورسي خواهد شد.
 
به علاوه، چـون شركت‌هاي بورسي در مقايسـه با سايـر شركت‌ها، از شفافيت و عملكرد بهتـري برخوردار هستند، نهادهاي وام¬دهنده مانند بانك‌ها نيز اين شركت‌ها را در اولويت اعطاي تسهيلات قرار مي‌دهند.
همچنين شركت‌هاي پذيرفته شده در بورس معمولا در مقايسه با ساير شركت‌ها، از شرايط اطلاع‌رساني و تبليغاتي مناسب‌تري برخوردار هستند، زيرا اطلاعات آن‌ها بصورت مستمر ازطريق رسانه‌هاي مختلف به مردم منعكس مي‌شود كه اين موضوع، مي‌توانـد امتيازي ويژه براي آن‌ها محسوب شود.
منبع :  پایگاه اطلاع رسانی بازار سرمایه    1394/2/19 08:59

ارسال نظر:
ارسال
نظرات کاربران:
خانه چاپ ارسال به دوستان نسخه متنی کوچک کردن متن بزرگ کردن متن دانلود خروجی پی دی اف خروجی میکروسافت ورد
تعداد بازدید : 744
0/10 (تعداد آرا 0 نفر )