بخش دوم مصاحبه با مدیرعامل شرکت ذخیره شاهد
در هفته گذشته قسمت اول مصاحبه  مديرعامل با روابط عمومي منتشر شد . اينك ادامه سوالات بينندگان سايت و پاسخهاي ايشان:
روابط عمومي: نحوه فروش سهام و برداشت سود سهام سهامداران شرکت سرمایه گذاری شاهد به چه صورت می باشد؟
مدير عامل: فرزندان شاهد به دو صورت بعنوان سهامدار شركت سرمايه گذاري شاهد محسوب مي شوند.
گروه اول كساني هستند كه به موسسه اندوخته شاهد وكالت نداده‌اند و از طريق دفاتر كارگزاري بورس سهام شاهد را خريداري كرده و يا مي كنند. اين گروه عضو موسسه اندوخته شاهد نيستند. و بايد مستقيماً با واحد سهام شركت شاهد به شماره تلفن گوياي  88735941 داخلي يك  تماس بگيرند و نسبت به درخواست سود مانند يك سهامدار عادي اقدام نمايند. در خصوص خريد و فروش سهام نيز اين افراد با مراجعه به دفاتر كارگزاري بورس مي توانند نسبت به فروش و يا خريد سهام اقدام كنند.البته عضويت اين عزيزان در موسسه اندوخته شاهد نيز بلامانع است و مي توانند با تكميل فرم وكالتنامه و خريد واحد سهمي به عضويت موسسه نيز درآيند.
گروه دوم كساني هستند كه از طريق عضويت در موسسه اندوخته شاهد بعنوان سهامدار شركت شاهد محسوب مي شوند اين افراد بايد درخواست سود يا خريد و فروش واحد سهمي را از طريق شركت ذخيره شاهد انجام دهند.در حال حاضربراي اين كار بايد با مراجعه به نماينده شركت ذخيره شاهد در استان محل سكونت و ارائه مدارك شناسايي معتبر درخواست سود يا درخواست فروش و يا خريد واحد سهمي جديد را ارائه نمايند. پس از تاييد هويت اعضا اقدام لازم در مورد درخواست قانوني اعضا در اسرع وقت انجام و وجه مورد درخواست به شماره حساب اقتصاد نوين اعضا و اريز مي گردد، لازم است اعضا قبل از انجام درخواست از فعال بودن شماره حساب خود مطلع باشند. البته اين شركت در نظر دارد با ايجاد زيرساختهاي لازم امكان انجام عمليات فوق را از طريق آنلاين نيز ايجاد نمايد. 
 روابط عمومي: علت ایجاد صف فروش و تأخیر در انجام درخواستهای فروش چیست؟
 مدير عامل: با توجه به اينكه موسسه اندوخته شاهد قريب به 70% سهام شركت شاهد را به نمايندگي از فرزندان شاهد در اختيار دارد در گذشته باهدف جلوگيري از خروج اين سرمايه از تملك فرزندان معظم شاهد مقرر شده بود خريد و فروش بين خود فرزندان شاهد  انجام گيرد ونظر به اينكه در برهه هايي فرزندان شاهد بدليل نياز مالي فقط فروشنده بودند زمان فروش قدري طولاني بوده است ولي در حال حاضر مشكل فروش و صف فروش وجود ندارد و همواره در ابتدا و نيمه هر ماه كليه درخواست‌هاي فروش واصله بسرعت اقدام مي‌گردد. البته با توجه به استقبال فرزندان معظم شاهد در حال حاضر گاهي با صف خريد نيز مواجه مي شويم.
روابط عمومي: آیا خود ما می توانیم واحدسهمی خود را در بورس بفروشیم؟
 مدير عامل: كساني كه به موسسه اندوخته شاهد وكالت نداده اندو يا سهام خود را از طريق بورس خريداري كرده اند مي توانند شخصاً سهام خود را در بورس به فروش برسانند. كساني كه عضو موسسه اندوخته شاهد هستند با يد خريد و فروش سهام خود را از طريق شركت ذخيره شاهد به انجام برسانند.البته آنها مي‌توانند با فروش كليه واحد سهمي خود از طريق شركت ذخيره شاهد و خريد سهام از بورس بعنوان سهامدار آزاد تلقي شوند. البته موسسه اندوخته شاهد براي فرزندان شاهد در برهه هايي از زمان كارهاي خاصي انجام داده است مثل خريد سهام بانك دي و شركت دادن آنان در افزايش سرمايه اين بانك كه سهامداران فرزند شهيدي كه بصورت آزاد سهامدار بوده اند از اين امتياز برخوردار نبودند. در هر حال فرزندان معزز شاهد اختيار دارند نوع سهامداري خودرا تعيين كنند هر چند ورود سهامداران آزاد بعنوان عضو موسسه مستلزم تكميل فرم وكالتنامه و احراز هويت است ولي براي خروج از عضويت موسسه هر زمان مي توانند با فروش كل سهام از طريق شركت ذخيره شاهد اين اقدام را انجام دهند.
البته بعنوان يك فرزند شهيد اين توصيه را به دوستان ميكنم كه حتي الامكان از اين گزينه استفاده نكنند و اگر مي‌خواهند در بورس فعاليت كنند همزما ن سهامدار هر دو مجموعه باشند كه از مزاياي آن استفاده كنند.
 روابط عمومي: آیا می توان واحد سهمی را به غیر فروخت؟
 مدير عامل: دوستاني كه خريد سهام را از طريق بورس انجام داده اند با رعايت قوانين حاكم بر بورس سهام را به هر كسي مي توانند بفروشند و در حال حاضر 70% سهام در اختيار موسسه و30% در اختيار سهامداران آزاد مي باشد كه بعضاً شاهد نيستند.
روابط عمومي : فروش واحدسهمی به چه نرخی انجام می شود؟
 مدير عامل : فروش واحد سهمي معمولاً در زمان ثبت درخواست به قيمتي كه در سايت ذخيره نشان داده مي شود به فروش مي‌رسد.

روابط عمومي: چرا فروش واحد سهمی اعضا با تاخیر انجام می شود.آیا برنامه ای برای حل آن دارید ؟
مدير عامل : در گذشته زمان فروش واحد سهمي اعضا طولاني بوده و گاهي به چند ماه مي‌رسيد ولي در حال حاضر هر 15 روز يكبارفروش انجام مي‌شود.
 روابط عمومي: چرا سعی می کنید تا سهامداران را از فروش منصرف کنید؟
 مدير عامل : با توجه به اينكه سهامداران با فروش سهام  ارتباط خود را با موسسه اندوخته شاهد قطع مي‌كنند و بازار سهام معمولا از نظر قيمت داراي فراز و فرود است معمولا در قيمتهاي پايين علاقه اي براي فروش سرمايه فرزندان نداريم و سعي مي‌كنيم در صورتيكه اضطراري ندارند فروش را انجام ندهند. ولي اگر اعضاي محترم اصرار به فروش داشته باشند معتقديم بايد سريعاً وجه سهام را به ايشان پرداخت كنيم . البته همواره توصيه كرده ايم حتي اگر سهام خود را فروخته‌اند در زمان هاي بعدي كه داراي سرمايه هستند سعي كنندسهام را مجدداً خريداري كنند تا ازمزاياي بازار سرمايه برخوردار باشند. 
روابط عمومي : سود سالهای قبل را که دریافت نکرده ایم چه وضعیتی پیدا کرده و درصورتیکه سود سهام خود را برداشت نکنیم چه وضعیتی خواهد داشت؟
 مدير عامل : معمولاً سهامداران هرسال براي سود خود تصميم مي‌گيرند يا بصورت نقدي دريافت مي كنند و يا از گزينه تبديل مطالبات به واحد سهمي استفاده كرده و سهام جديد خريداري مي‌كنند. در صورتيكه هيچكدام از اين كارها انجام نشود با مصوبه هيات مديره مي‌توان يكسال بعد راساً براي آنها سهام جديد خريداري نمود تا از ارزش پول آنها كاسته نشود.
توصيه ما به سهامداران جزء اين است كه سود سهام را تبديل به سهام جديد كنند تا با افزايش تعداد سهام در سالهاي آينده بتوانند ساليانه سود قابل ملاحظه اي برداشت كنند.
ادامه دارد.... 
   1394/2/9 08:50

ارسال نظر:
ارسال
نظرات کاربران:
خانه چاپ ارسال به دوستان نسخه متنی کوچک کردن متن بزرگ کردن متن دانلود خروجی پی دی اف خروجی میکروسافت ورد
تعداد بازدید : 906
6/10 (تعداد آرا 1 نفر )