مصاحبه روابط عمومی شرکت ذخیره شاهد با دکتر قوسیان مدیرعامل شرکت (بخش اول)
به اطلاع مي‌رساند روابط عمومی شركت ذخيره شاهد به منظور آگاهي بیشتر اعضاي محترم از فعاليتهاي موسسه اندوخته شاهد مصاحبه ای را با دكتر قوسيان مقدم مدیرعامل شرکت ذخيره شاهد ترتیب داده است که در سه قسمت منتشر مي‌شود. اميد است اين مصاحبه بتواند پاسخگوي بخشي از سوالات شما عزيزان در اين خصوص باشد.
قسمت اول مصاحبه:

روابط عمومي: در خبرها واژه‌هاي مختلفي نظير شركت شاهد، شركت ذخيره شاهد و موسسه اندوخته شاهد را مي بينيم لطفاً درمورد اين عناوين توضيح دهيد؟
1-  شرکت شاهد در سال 1363 با اهدائی مبارک اولیه از طرف حضرت امام خمینی (ره) به میزان یکصد میلیون ریال و با هدف جمع آوری پس اندازها و دارائی های فرزندان معزز شهداء جهت سرمایه گذاری و بهره برداری از آنها تشکیل گردید و به هر یک از فرزندان معزز شاهد و آزاده ای که در زمان شهادت یا اسارت کمتر از 20 سال سن داشتند معادل مبلغ 215.000 ریال سهام اهداء شد. این حرکت از آنجا که متبرک به هدیه حضرت امام (ره) و متعلق به فرزندان معزز شهداء بود، بسیار پربرکت گردید.
 اين شركت در سال 1384 از حالت سهامي خاص به سهامي عام تبديل و در سازمان بورس اوراق بهادار تهران پذيرفته شد و در حال حاضر يكي از شركتهاي موفق و معتبر پذيرفته شده در بورس اوراق بهادار تهران مي باشد كه سرمايه آن بالغ بر 2،706،632 ميليون ريال است.
2- شرکت ذخیره شاهد در سال 74 توسط شرکت شاهد بمنظور انجام  امور سهام سهامداران آن شرکت تأسیس گردید. در سال 84 همزمان با ورود شرکت شاهد به بورس و عضویت اکثریت سهامدار در مؤسسه اندوخته شاهد، این شرکت به مؤسسه اندوخته شاهد فروخته شد. شركت ذخيره شاهد به عنوان واحد ارتباط با اعضا، امور مربوط به واحد سهمي اعضای موسسه اندوخته شاهد را عهده دار می باشد. كه بر اين اساس، نگهداري و به روز رساني اطلاعات اعضا ، اطلاع رسانی ، انجام خرید و فروش واحد سهمی ، پرداخت سود و وجوه فروش واحد سهمی اعضا پس از تامین نقدینگی مورد نیاز توسط موسسه اندوخته شاهد، بر عهده ی شرکت ذخیره شاهد می باشد.
3- موسسه اندوخته شاهد در سال 83 با وکالت قریب به 90% سهامداران شرکت شاهد تأسیس گردید و به نيابت از اعضاي خود سهامدار عمده شركت شاهد مي باشد كه وظیفه آن نظارت بر عملکرد شرکت شاهد و تبیین سیاست های کلی مجموعه شاهد است. و بعبارتی از طرف تمامی اعضا در مجامع شرکت شاهد حضور مي يابد ، درخواستهای فروش و خرید سهم و برداشت سود اعضاء را قبول کرده و با کمک ادارات بنیاد شهید و امور ایثارگران شهرستانها، نسبت به خرید و فروش سهام اعضاء اقدام و کلیه امور مربوط به سهام آنها را عهده دار مي باشد .
روابط عمومي: تفاوت شركت ذخيره شاهد با صندوق قرض الحسنه شاهد چيست ؟
شركت ذخيره شاهد جهت انجام امور سهام شاهد فعاليت مي كند و نقشي در اعطای وام قرض الحسنه به خانواده هاي معظم شاهد و ایثارگران را ندارد ولي صندوق قرض الحسنه شاهد با هدف ارائه تسهیلات به خانواده های معظم شهدا و ایثارگران معزز با مشارکت بنیاد شهید و امور ایثارگران در تاريخ 1372/4/21 طي بخشنامه نماينده محترم ولي فقيه و رياست وقت بنياد شهيد انقلاب اسلامي شروع به فعالیت نموده است محدوده فعاليت صندوق قرض الحسنه شاهد، نقاطي است كه بنياد شهيد و امور ايثارگران در سطح کل کشور داراي مراكز و دفتراست. ساختمان اصلي آن به نشاني: تهران خيابان طالقاني، بین خیابان ولیعصر و خیابان حافظ، روبروي ساختمان بنياد شهيد و امور ايثارگران، كوچه خوشبختي پلاک 6 مي باشد.
روابط عمومي:  چرا در يك خانواده تعداد سهام فرزندان با يكديگر متفاوت است در حاليكه در ابتدا به همه به يك ميزان سهام اختصاص يافته است ؟
در سال 1364 همزمان با تاسيس شركت شاهد به هركدام از فرزندان از محل اهدائي حضرت امام (ره) معادل مبلغ 215.000 ریال سهام تعلق گرفته است . در طي اين سالها بعضي از فرزندان هيچ گونه برداشتي نداشته ويا واريزي جهت خريد انجام نداده انددر حاليكه براي تعدادي از فرزندان شهدا از محل حقوق شهدا بعلت صغير بودن بصورت ماهيانه وجوهي جهت خريد سهام جديد اختصاص  يافته است ولي  براي سايرين اين اقدام انجام نشده است و يا در طي اين مدت گروهي از سود يا سهام خود برداشت انجام داده اند كه اين موارد سبب اختلاف در تعداد سهم فرزندان مي باشد.
روابط عمومي:  باتوجه به اینکه واحد سهمي موسسه اندوخته شاهد توسط فرزندان خريداري مي شود عمدتاً اين وجوه در چه شركتهايي سرمايه گذاري مي شود؟
شركت شاهد داراي پنج هلدينگ است كه شركتهاي تحت پوشش هر يك از اين هلدينگها در زمينه هاي ساختمان و املاك،‌ سوخت و انر‍ژي، سرمايه گذاري ، فرآوري و توسعه ابنيه  و بازرگاني به شرح ذيل مي باشد:
هلدينگ هرمز انرژی: اين مجموعه داراي 5 شركت مي‌باشد.
شرکت هرمز انرژی، شرکت حمل و نقل گسترش شاهد، شرکت جهان انرژی ساحل ، شرکت حمل و نقل بین المللی هدف، شرکت مخازن ساحل.
هلدينگ بازرگانی شاهد: داراي 5 شركت مي باشد
شرکت بازرگانی شاهد (سهامی عام)، شرکت فروشگاههای آزاد شاهد، شرکت خدمات فرودگاهی شاهد، شرکت بازرگانی فلزات شاهد، شرکت بازرگاني اسپيد شاهد .
هلدينگ سرمايه گذاري سعدي: داراي 5 مجموعه اقتصادي و توليدي مي باشد.
شرکت سرمایه گذاری سعدی، شركت بين المللي سعدي كيش، شرکت گسترش صنایع و خدمات كشاورزي، شرکت کارگزاری نمادشاهدان، بانك ايران زمين.
هلدينگ عمران و توسعه شاهد: داراي 8 مجموعه مي باشد شامل:
شرکت عمران و توسعه شاهد، شرکت پاداد، شرکت ساختماني آسمان آفرین، شرکت کشت و صنعت شاهدان سبز، شركت سرمايه گذاري توسعه گردشگري خراسان، شركت عمران و توسعه آتيه شاهدان خراسان، شركت عمران و بهداشت چمستان، شركت عمران و توسعه آب و خاك كوثر .
هلدينگ فرآوري و توسعه ابنيه شاهد: داراي دو شركت مي‌باشد.
شركت شاهد فارس ، شركت شاهد خراسان
البته از محل مطالبات اعضاي محترم موسسه اندوخته شاهد در سال 89  سهام بانك دي نيز براي سهامداران خريداري شده است.
روابط عمومي:  موسسه اندوخته شاهد در سال ۸۹ برای فرزندان شاهد سهام بانك دي را خریداری کرده اند در خصوص آخرين وضعيت اين سهام توضيح بفرماييد؟
با توجه به سوالات مكرر سهامداران مصاحبه اي با امور سهام بانك دي انجام شده است كه از طريق اين لينك  قابل دسترس است وسهامداران عزيز مي‌توانند از مطالب آن استفاده نمايند.
 
ادامه دارد....
   1394/2/8 16:03

ارسال نظر:
ارسال
نظرات کاربران:
خانه چاپ ارسال به دوستان نسخه متنی کوچک کردن متن بزرگ کردن متن دانلود خروجی پی دی اف خروجی میکروسافت ورد
تعداد بازدید : 1078
3/10 (تعداد آرا 1 نفر )