معانی خدمات سبدگردانی ، صکوک ، معاملات برخط چیست؟

 
خدمات سبدگردانی چیست؟
خدمات سبدگردانی؛ معاملات سهام را به خبرگان بسپارید.
یکی از مهم‌ترین روش‌ها برای کاهش ریسک، تشکیل سبد سرمایه‌گذاری متنوع و پایش مستمر وضعیت سهام و سایر اوراق بهادار موجود در این سبد است؛ به این معنا که سرمایه‌گذار بايد همواره با بررسی مستمر عوامل کلیدی اثرگذار بر قیمت سهام و سایر اوراق بهاداری که در اختیار دارد، تحلیل کند که آیا به‌عنوان مثال، سهام شرکت الف که در سبد سهام او وجود دارد، باز هم امکان رشد در آینده را دارد یا اینکه بايد این سهم را فروخته و به جای آن، سهام شرکت دیگری را که از فرصت رشد و سودآوری مناسب‌تری برخوردار است خریداری نماید.
 
اما سؤال اینجاست که برای آن دسته از افراد علاقه‌مند به سرمایه‌گذاری در بورس که تخصص و یا فرصت کافی برای بررسی مستمر وضعیت سهام موجود در سبد سرمایه‌گذاری خود را ندارند، چه راهکاری وجود دارد؟ یکی از پیشنهادهایی که می‌توان به این‌گونه سرمایه‌گذاران ارائه داد، استفاده از خدمات سبدگردانـی است.
تعریف سبدگردانی عبارت است از:
«تصمیـم به فروش، خرید یا نگهداری اوراق بهادار به‌نام سرمایه‌گذار معیـن، توسط سبدگردان، در قالب قراردادی مشخـص، به‌منظور کسب انتفاع برای سرمایه‌گذار
به‌تعبیر ساده‌تـر، در سبدگردانی،یک شخص حقوقی متخصص بورس که اصطلاحاً سبدگردان نامیده می‌شود، با سرمایه‌گـذار قراردادی منعقـد مي‌كند و در قالب این قرارداد، برای سرمایه‌گذار و به نام خود او سبدی از انواع اوراق بهادار تشکیل داده و این سبد را به‌صورت مستمر مدیریت ‌می‌کند. سبدگردان در ازای ارائـه این خدمت، از سرمایه‌گذار کارمزد دریافت می‌کند؛ بنابراین، شرکت‌های سبدگردانی، شرکت‌هایی هستند که دارای نیروهای متخصص در زمینه بورس بوده و به وکالت از سرمایه‌گذاران، اقدام به تشکیل و مدیریت سبد سرمایه‌گذاری برای آنها می‌کنند. باید توجه داشت که شرکت‌های سبدگردانی موظف‌اند برای فعالیت خود، از سازمان بورس و اوراق بهادار مجوز دریافت کنند و بنابراین، عملکرد آنها توسط اين سازمان تحت نظارت قرار دارد.
با توجه به مفهوم سبدگردانـی، چند نکتـه مشخص می‌شود:
الف. مهم‌ترین تفاوت سبدگردانی با صندوق‌های سرمایه‌گذاری این است که در سبدگردانی، سرمایه‌گذار خود مستقیماً مالک سهام و سایر اوراق بهادار خواهد شد و سبدگردان، صرفاً به وکالت از وی، اقدام به خرید و فروش اوراق بهادار می‌کند؛ بنابراین سرمایه‌گذار دقیقاً می‌داند که در سبد سرمایه‌گذاری او سهام کدام شرکت و از هر سهم، به چه میزان وجود دارد. درحالی‌که در صندوق‌های سرمایه‌گذاری، فرد به‌صورت غیرمستقیم، مالک سهام و سایر اوراق بهادار خریداری شده توسط صندوق می‌شود. بدين‌ ترتيب سرمایه‌گذار، سهام یا اصطلاحاً واحدهای سرمایه‌گذاری صندوق را خریداری می‌کند و مدیر صندوق با وجوه حاصل از فروش واحدهای سرمایه‌گذاری، اقدام به خرید سهام و سایر انواع اوراق بهادار می‌نماید.
ب. همان‌گونه که از تعریف سبدگردانی هم مشخص است، سبدگردان یک شخص حقوقی است، نه شخص حقیقی. در حال حاضر، علاوه‌ بر برخی شرکت‌های کارگزاری که مجوز ارائه خدمات سبدگردانی را از سازمان بورس و اوراق بهادار دریافت‌ کرده‌اند، چند شرکت سبدگردانی هم به‌صورت مستقل، با اخذ مجوز از سازمان بورس تأسیس شده‌اند که سرمایه‌گذاران با مراجعه به آنها، می‌توانند از خدمات سبدگردانی بهره‌مند شوند. باید توجه داشت که از سپردن سرمایه به اشخاصی حقیقی یا حقوقی که بدون دریافت مجوز رسمی سازمان بورس، اقدام به ارائه خدمات سبدگردانی می‌کنند، خودداری شود.
ج. براساس مقررات، سبدگردان موظف است قبل از تشکیل سبد سرمایه‌گذاری برای فرد، میزان ریسک‌پذیری وی را ارزیابی کرده و سبد سرمایه‌گذاری متناسب با میزان ریسک‌پذیری وی تشکیل دهد. به‌عنوان مثال، سبدگردان برای فردی که قدرت ریسک‌پذیری کمتری دارد، عمدتاً اوراق مشارکت و اوراق اجاره که بازده ثابتی دارند، خریداری می‌کند و مبلغ کمتری از سرمایه فرد را برای خرید سهام که ریسک بیشتری دارد، اختصاص می‌دهد، درحالی‌که بخش عمده سبد سرمایه‌گذاری یک فرد ریسک‌پذیر از سهام تشکیـل شده است.
د. سبـدگردان موظف است برای ارائه خدمات به سرمایه‌گذار، با وی قرارداد مشخصی منعقد کند. در این قرارداد مواردی همچون میزان تعهدات سبدگردان در قبال سرمایه‌گذار، میزان کارمزدی که سرمایه‌گذار باید در ‌ازای دریافت خدمات، به سبدگردان پرداخت کند و همچنین نحوه گزارش‌دهی سبدگردان به سرمایه‌گذار مشخص می‌شود. لازم به ذکر است میزان کارمزد خدمات سبدگردانی، براساس توافق میان سرمایه‌گذار و سبدگردان و در چارچوب سقف تعیین شده توسط سازمان بورس، مشخص و در قرارداد ذکر می‌شود.
هـ. میزان سرمایه فرد برای استفاده از خدمات سبدگردانـی، باید حداقل 10 میلیون تومان باشد، بنابراین افرادی‌که کمتر از این مبلغ سرمایه داشته باشند نمی‌توانند از خدمات سبدگردانی استفاده کنند.
 

صکوک چیست و چه کاربردی دارد؟

با خریداری اوارق صکوک سود تضمین‌شده دریافت کنید.
اندیشمندان مسلمان با مطالعه گسترده بر روی عقود شرعی و قابلیت‌های آنها به فکر طراحی ابزارهای مالی اسلامی افتادند. یکی از این ابزارها صکوک است. در دنیای معاصر، براي پروژه‌هاي بزرگي كه نياز به سرمايه كلان دارند و سود يا درآمد هنگفتي نيز در پي دارند، اوراقی به نام اوراق قرضه منتشر می‌شود که پایه آن رباست. صاحبان این اوراق، در مالكيت پروژه‌ها يا سود يا درآمد حاصل از آنها، هيچ گونه سهمي ندارند و فقط بهره‌اي را كه متناسب با بهره بازار پول است، به دست مي‌آورند.
 
صکوک مجموعه‌ای از ابزارهاست که بر پایه آن، اوراقی منتشر می‌شود که مالک اوراق واقعا در پروژه مربوط سهیم می‌شود و متقابلا سود دریافت می‌کند. در واقع صکوک، ابزارهایی با منافع متقابل برای صاحب اوراق و صاحب پروژه هستند که در آن جنبه‌های شرعی نیز رعایت شده است.
هرچند صکوک انواع متنوعی دارند، در این مقال به معرفی یکی از معروف‌ترین آنها یعنی «اوراق اجاره» می‌پردازیم.
معاملات برخط (آنلاین)‌ چگونه انجام می‌شود؟
خرید و فروش آسان را تجربه کنید.
به طور کلی چهار روش برای خرید و فروش سهام در بازار سرمایه وجود دارد:
روش اول: خريد و فروش ازطريق مراجعه حضوري به كارگزار
در اين روش، كافي‌است سرمايه‌گذار به‌صورت حضوري به شركت كارگزاري مراجعه كرده و فرم درخواست خريـد يا فروش اوراق بهادار را تكميل كند. اين فرم شامل اطلاعاتـي مثل مشخصات كامل فرد، نشاني و تلفن تماس، كد سهام‌داري و همچنين مشخصات كامل سهام و يا ساير اوراق بهاداري است كه فرد قصـد خريد يا فروش آن را دارد.
روش دوم: خرید و فروش اوراق بهادار به صورت تلفنی
 
در این روش سرمايه‌گذار مي‌تواند بدون نياز به مراجعه حضوري به شركت كارگزاري، صرفاً ازطريق استفاده از سامانه مركز تماس كارگزاري، به‌صورت تلفني سفارش خود براي خريد يا فروش سهام و ساير اوراق بهادار را به كارگزار ارائه دهـد.براي فعال‌كردن امكان ارائه سفارش تلفني ازطريق مركز تماس كارگزاري، كافي‌است سرمايه‌گذار يك‌بار به شركت كارگزاري مراجعه كرده و قرارداد مربوطه را امضا كند. سرمايه‌گذارپس‌از دريافت رمز عبور و نام كاربري، مي‌تواند به‌صورت تلفني، با سامانه مركز تماس كارگزاري تماس گرفته و سفارش‌هاي خود براي خريد يا فروش اوراق بهادار را وارد سامانه كند.
روش سوم: روش اینترنتی غیر آنلاین
این روش، مشابه خرید و فروش به صورت تلفنی است فقط در این شیوه مشتری پس از دریافت رمز عبور از شرکت کارگزاری، به سایت اینترنتی کارگزار مراجعه کرده و با تکمیل فرم‌های درخواست خریدیا فروش به‌صورت اینترنتی، سفارش خود را در سامانه کارگزار ثبت می‌کند. باید توجه داشت این شیوه عملا کاربرد زیادی ندارد؛ چون برای فردی که به اینترنت دسترسی داشته و دارای مهارت کافی برای تکمیل فرم‌های مربوط است، شیوه معاملات برخط روشی مناسب‌تر و مفیدتر است.
روش چهارم: معاملات برخط (آنلاین) سهام
روش معاملات برخط (آنلاین) یکی از روش‌های مورد استقبال در بورس است. در این شیوه، به راحتی و با دسترسی به اینترنت و حساب کاربری بدون مراجعه مستمر به کارگزاری می‌توان خرید و فروش سهام را در لحظه به انجام رساند. از جمله مزایای این روش می‌توان سرعت عمل در خرید و فروش، حذف محدودیت زمانی و مکانی در سرمایه‌گذاری و استقلال کامل در تصمیم‌گیری سرمایه‌گذار را برشمرد. برای انجام معاملات آنلاین لازم است یک بار به یکی از شرکت‌های کارگزاری مراجعه نموده و تقاضای خود را مبنی بر استفاده از سامانه معاملات برخط (آنلاین) مطرح نمایید. شرکت کارگزاری حداکثر ظرف مدت یک هفته پس از امضای قرارداد مربوط، نام کاربری و رمز عبور مشتری برای استفاده از سامانه معاملات برخط (آنلاین) را صادر نموده و به‌صورت محرمانه، به وی تحویل می‌دهد. پس از دریافت نام کاربری و رمز عبـور، مشتری می‌تواند به سامانه معاملات برخط کارگزاری مربوط مراجعه و خود، به‌صورت مستقیـم نسبت به خرید و فروش سهام اقدام نمایـد.
برای استفاده از این روش باید به چند ملاحظه توجه شود:
1- سازمان بورس و اوراق بهادار جهت حفظ حقوق سرمایه‌گذار، کارگزاران را موظف کرده تا از آشنایی کافی سرمایه‌گذار با اصول خرید و فروش اوراق بهادار در بورس، قوانین و مقررات اساسی مرتبط با سرمایه‌گذاری در بورس و نحوه استفاده از سامانه معاملـه برخط اطمینان حاصل نمایند؛ چرا که در صورت نداشتن اطلاعات کافی در زمینه‌های فوق ممکن است سرمایه‌گذاران متحمل زیان شوند. تذکر این نکته ضروری است که ارزیابی کارگزاری در زمینه موارد فوق به صورت بررسی اشراف اصولی سرمایه‌گذار است و موارد جزئی مدنظر نیست.
2- در این روش گرچه سرمایه‌گذار خود مستقیماً اقدام به خرید و فروش سهام می‌کند و کارگزار در این امر، دخالتی ندارد، اما به دلیل آنکـه فرایند تسویه معاملات و نقل و انتقال مالکیت سهام بین خریدار و فروشنده، ازطریق کارگزاران به‌عنوان واسطه میان بورس و سرمایه‌گذاران انجام می‌شود، دسترسی به سامانه معاملات نیز ازطریق شرکت‌های کارگزاری، برای متقاضیان ایجاد می‌شود. با این وصف، همان طور که پیش از این نیز عنوان شد، سرمایه‌گذار فقط یک بار به شرکت کارگزاری مراجعه می‌نماید.
3- برای استفاده از سامانه معاملات برخط، مشتری باید در بانکی که کارگزار به وی اعلام می‌کند، حساب داشته باشد. طبیعتاً به محض اینکه مشتری، سفارش خرید سهام را وارد سامانه معاملات می‌کند، مبلغ مورد نیاز برای خرید سهام به‌علاوه کارمزد مربوطه، در حساب بانکی وی بلوکه شده و پس از انجام خرید، مبلغ مذکور به‌صورت خودکار از حساب بانکی مشتری کسر می‌گردد. در مورد فروش سهام نیز پس از آنکه فروش سهام انجام شد، مبلغ حاصل از فروش پس از کسر کارمزد و مالیات فروش، به حساب مشتری واریز می‌شود.
(کارمزد خرید و فروش و مالیات سهام ارقامی جزئی دارند؛ بدین ترتیب که کارمزد خرید و فروش هر یک حدود نیم درصد مبلغ معامله است و در هنگام فروش نیم درصد هم مالیات کسر می‌شود که رقم مجموع عملیات خرید و فروش حدود یک و نیم درصد می‌شود).
 
   1393/9/19 14:10

ارسال نظر:
ارسال
نظرات کاربران:
خانه چاپ ارسال به دوستان نسخه متنی کوچک کردن متن بزرگ کردن متن دانلود خروجی پی دی اف خروجی میکروسافت ورد
تعداد بازدید : 1044
0/10 (تعداد آرا 0 نفر )