در انتظار شاخص ۶ رقمی

بازار سهام در ادامه روند صعودی خود، دی ماه را نیز با رشد قابل‌توجه ۵/ ۳ درصدی شاخص کل پشت سرگذاشت تا به این ترتیب بازدهی این بازار از ابتدای سال تا پایان دهمین ماه سال به ۲۸ درصد برسد

این امر که بیشتر تحت تاثیرعواملی چون سطوح بالای نرخ ارز و قیمت کالاها در بازارهای جهانی به‌خصوص در حوزه نفت و فلزات پایه، صعود قیمت‌های اکثر نمادهای فعال در بازار سهام را به دنبال داشت، سبب شد تا جایگاه   پربازده‌ترین بازار سرمایه‌گذاری در این بازه زمانی همچنان به نام بورس باشد. به این ترتیب شاخص کل بورس در آخرین روز دی‌ماه با توقف در محدوده ۹۸ هزار و ۸۱۷ واحدی کمی بیشتر از هزار واحد تا شاخص ۶ رقمی فاصله گرفت.در این راستا بیشتر سهامداران و کارشناسان بازار سهام تحت تاثیر عوامل بنیادی مزبور فتح کانال ۱۰۰ هزار واحدی را چندان دور از دسترس نمی‌بینند. طبق نظر این گروه صعود نرخ ارز تا سطح ۴۵۰۰ تومان در کنار قیمت‌های مناسب کالاها در بازار‌های جهانی و همچنین انتشار گزارش عملکرد شرکت‌ها براساس دوره ۹ ماهه مواردی هستند که امیدواری‌ها نسبت به تداوم رشد قیمت‌ها و رسیدن به شاخص ۶ رقمی را نوید می‌دهد.
در کنار این عوامل که تداوم آنها توان تاثیرگذاری بر شاخص برای عبور از سد ۱۰۰ هزار واحدی را دارد، عواملی هم هستند که می‌توانند مانع ادامه رشد شاخص شوند و هر آن رشد آن را با چالش مواجه کنند؛ رویدادهای مرتبط با برجام و بازگشت ریسک‌های مرتبط با این موضوع، مسیر لغزنده در بازارهای جهانی و همچنین دستورالعمل‌ها و مقررات داخلی بورس ازجمله دلایلی هستند که می‌تواند رسیدن به شاخص ۶رقمی را به چالش بکشد.اما فعالان بازار سرمایه معتقدند که در مجموع رشد بورس تهران با توجه به تداوم رشد محرک‌ها دست‌کم در بازه زمانی کوتاه‌مدت ادامه‌دار است و فتح قله ۱۰۰ هزار واحدی امکان‌پذیر است. اما پس از آن باید راهکارهای مناسب برای مهیا شدن بسترهای لازم در خصوص جذب سرمایه به حوزه بورس درنظر گرفته شود تا پول‌های تازه نفس و پارک شده در دیگر بازارهای موازی به بازار سهام منتقل شود. این امر سبب تثبیت شاخص در محدوده‌های بالاتر از ۱۰۰ هزار واحد نیز خواهد شد.

.

منبع :  دنیای اقتصاد    1396/11/3 14:31

ارسال نظر:
ارسال
نظرات کاربران:
خانه چاپ ارسال به دوستان نسخه متنی کوچک کردن متن بزرگ کردن متن دانلود خروجی پی دی اف خروجی میکروسافت ورد
تعداد بازدید : 128
0/10 (تعداد آرا 0 نفر )