بهبود شرایط بازار سرمایه با گذر اقتصاد از رکود
به نقل از محسن طیبی در گفتگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم گفت: در چند ماه گذشته عواملی چون افزایش نرخ دلار، رشد قیمت جهانی نفت، بهبود وضعیت جهانی کالاها و کاهش نرخ سود بانکی موجب ورود نقدینگی جدید به بازار سهام و در پی آن رشد شاخص بورس شد.
وی افزود: این در حالی است که از ابتدای زمستان امسال بازار سرمایه در شرایط اصلاح و استراحت قرار گرفته که بخشی از آن مربوط به اقدام برخی سهامداران به فروش سهام خود برای شناسایی سود است.
این فعال اقتصادی در ادامه با اشاره به این که پیش بینی می شود تا پایان سال شاهد وضعیت متعادل در بازار سرمایه باشیم اذعان داشت: یکی از موضوعات مورد توجه در خصوص بازار سهام بهبود شرایط اقتصادی کشور و گذر آن از دوران رکود است که تاثیر خود را نیز بر صنایع مختلف خواهد گذاشت.
مدیرعامل شرکت قند شیروان، قوچان و بجنورد عنوان کرد: به عنوان مثال با توجه به ضعف نقدینگی و مشکلات شرکت در تامین مواد اولیه در سال‌های گذشته، بیش از 60 درصد از ظرفیت تولیدی شرکت بلااستفاده بوده است، با این حال در سال گذشته، با جذب 236 هزار تن چغندر، از 67 درصد از ظرفیت و در سال 96 با بهبود وضعیت تولید - جذب و نقدینگی، تاکنون بیش از 300 هزار تن چغندر جذب و فرآوری شده است که همین مساله پوشش بیش از 85 درصد ظرفیت عملی را داشته و شرکت موفق شده رکورد 15 سال اخیر در جذب چغندر را بشکند.
وی همچنین در خصوص آخرین وضعیت این ناشر در فرابورسی گفت: در راستای اصلاح ساختار مالی، ارتقای سودآوری و حفظ حقوق ذی‌نفعان، هم اکنون در آخرین مرحله پذیره نویسی برای افزایش سرمایه از مبلغ 100.6 میلیارد ریال به 330 میلیارد ریال هستیم که با انجام این افزایش سرمایه، به بهبود شرایط شرکت با توجه به دوران رونق صنعت و  به دنبال آن افزایش سرعت رشد و بالندگی شرکت امیدواریم.
طیبی افزود: این شرکت فرابورسی در حوزه تولید شکر از چغندر فعالیت می‌کند و ظرفیت عملی جذب و فرآوری آن بالغ بر 350 هزار تن چغندر در سال است که یکی از بزرگترین ظرفیت‌های تولید شکر در کشور محسوب می‌شود.
مدیرعامل شرکت قند شیروان، قوچان و بجنورد افزود: در سال گذشته این شرکت موفق به ایجاد سود 33 میلیارد ریالی و کاهش زیان انباشته شده است و در سال جاری نیز بیش از55 میلیارد ریال سود برآورده شده است که امیدواریم با برنامه‌ریزی و فعالیت‌های انجام شده، محقق شود.
وی اذعان داشت: با توجه به شاخص‌های فنی و تولید، کنترل بهای تمام شده و مدیریت خرید مواد اولیه، بازرگانی و فروش، شرایط مناسب‌تری از لحاظ گردش نقدینگی نسبت به ادوار گذشته در این شرکت ایجاد کرده است.
این مقام مسئول همچنین در توصیه به سهامداران و سرمایه گذاران در بازار سرمایه گفت: هر چند شاخص بورس می تواند به عنوان یکی از مولفه های نشان دهنده وضعیت کلی بازار سهام مورد توجه قرار گیرد، اما برای خرید و فروش سهام، سهامداران باید وضعیت جهانی صنایع، وضعیت صنعت در داخل کشور و شرایط تولید و گزارشات شرکتها را مورد بررسی قرار دهند.
منبع :  خبرگزاری تسنیم    1396/10/16 09:46

ارسال نظر:
ارسال
نظرات کاربران:
خانه چاپ ارسال به دوستان نسخه متنی کوچک کردن متن بزرگ کردن متن دانلود خروجی پی دی اف خروجی میکروسافت ورد
تعداد بازدید : 148
0/10 (تعداد آرا 0 نفر )