رییس سازمان بورس خبر داد کاهش کارمزد معاملات در بورس تا ۲ ماه آینده/ رایزنی برای کاهش مالیات
به نقل از گزارش خبرگزاری تسنیم به نقل از سنا؛  شاپور محمدی گفت: در خصوص نرم افزارهای مورد استفاده سازمان بورس و بازار سرمایه ارزیابیهای تخصصی انجام شده و در این زمینه صاحب‌نظران و فعالان نظرات کارشناسی خود را به این سازمان اعلام کرده‌اند و اکنون به مرحله اجرا وارد شده است.
رییس سازمان بورس و اوراق بهادار افزود: در پی این اقدام در زمان عملکرد نهایی نرم‌افزارها با افزایش محسوس سرعت مواجه شدیم، بدین ترتیب لازم نیست برای تایید نرم‌افزارها زمان زیادی صرف شود.
توقف‌های بورس کم می‌شود
وی همچنین درباره دستورالعمل جدید توقف و بازگشایی نمادها گفت: دستورالعمل نهایی شده و به زودی به مرحله اجرا می‌رسد و بدین ترتیب یکی از وعده‌ها برای رفع محدودیت‌ها از این طریق برطرف می‌شود.
تغییر ساز و کار حجم مبنا و دامنه نوسان شاید وقتی دیگر
سخنگوی سازمان بورس در ادامه در خصوص رفع سایر محدودیت‌ها گفت: در خصوص تغییر در ساز و کار فعلی حجم مبنا و دامنه نوسان نیز کارشناسی‌های لازم در جهت بازنگری در بحث‌های مقرراتی و آیین نامه‌ها صورت گرفته است.
وی ادامه داد: موضوعاتی که در این رابطه به سامانه معاملاتی مرتبط است نیز دنبال و سازو کار اجرایی آن تنظیم شده و امیدواریم در چند ماه آینده به جمع بندی نهایی می‌رسیم.
کاهش کارمزد سازمان بورس و سایر ارکان
دبیر شورای عالی بورس در خصوص کاهش کارمزدها نیز گفت: به دنبال کاهش کارمزد سازمان بورس و سایر ارکان هستیم، البته در این مورد با توجه به سیاست حمایت از صنعت کارگزاری، کارمزد کارگزاری‌ها کاهش نمی‌یابد.
وی با بیان اینکه این اقدام تا دو ماه آینده به سرانجام می‌رسد و به بازار اعلام می‌شود اظهار داشت: با این اقدام کمک می‌شود که معاملات الگوریتمی شکل بگیرد و سیالیت بازار بیشتر شود، همچنین سود کسانی که فعالیت می‌کنند بدین ترتیب بیشتر می‌شود.
مالیاتمان زیاد است، کم‌اش می‌کنیم
محمدی با اشاره به این نکته که سازمان بورس می‌خواهد از درآمدهای خودش کم کند تا فعالان بازار بتوانند راحت‌تر کار کنند، خاطر نشان کرد: در حوزه مالیاتِ مقطوعِ نیم درصد با سازمان امور مالیاتی صحبت شده و فرآیند به گونه‌ای جلو می‌رود که این مکانیسم نیز اصلاح شود.
دبیر شورای عالی بورس خاطرنشان کرد: نیم درصد مالیات از نظر ما زیاد است. چون یک سوی سرمایه‌گذاری در بازار سرمایه ضرر است. به عبارتی بعضی از مواقع سهامداران ضرر کردند پس وقتی کسی در خرید و فروش ضرر می‌کند پرداخت مالیات منصفانه نیست و این موضوعی است که برای رفع آن در حال رایزنی با سازمان امور مالیاتی هستیم.
وی در این باره ادامه داد: همانطور که در خصوص توقف و بازگشایی ها نظرخواهی از کارشناسان و فعالان بازار مبنای عمل سازمان بوده در مورد بحث مالیات هم حتما از اهالی بازار نظرخواهی خواهد شد.
به دنبال شفافیت‌ بیشتریم
رییس سازمان بورس در خصوص امکان تغییر در فرآیند اعلام EPS نیز گفت: در این مورد به سمت استانداردهای بین‌المللی حرکت می‌کنیم تا از مفروضاتی که امکان خدشه و تحرکات عامدانه به آن وجود دارد دوری شود و حفظ شفافیت بیشتر مورد توجه ویژه سازمان بورس است.
محمدی  با بیان اینکه در دنیا مفروضات مدیریتی بیشتر از کشور ما افشا می‌شود، در این باره تشریح کرد: به دنبال این موضوع هستیم که از این پس این رویه مبنای عمل ما قرار بگیرد تا در بعضی از مسایلی که حوزه افشای اطلاعات مدیریتی است دقت عمل بیشتری صورت بگیرد و مدیران مسوولیت پذیری بیشتری داشته باشند.
سخنگوی سازمان بورس تصریح کرد: یکی از اقدامات خوبی که سال قبل در زمینه افشای اطلاعات واقعی انجام شده افشای اطلاعات واقعی تولید و فروش ناشران بود که از این پس اعداد و ارقام واقعی و معتبر مبنای عمل باشد.
اعمال اصلاحات در قانون بازار سرمایه
وی تصریح کرد: در حوزه اصلاح قوانین و مقررات بازار سرمایه مباحثی مربوط به دستکاری یا پیش‌دستی در معاملات که بعضا به ضرر سهامداران منجر می‌شد حتما در قانون جدید بازار سرمایه مورد توجه ویژه قرار می‌گیرد و از این پس سعی می‌شود که بازار با اطمینان و سلامت بیشتری به پیش رود. 
 
منبع :  خبرگزاری تسنیم    1396/4/31 14:24

ارسال نظر:
ارسال
نظرات کاربران:
خانه چاپ ارسال به دوستان نسخه متنی کوچک کردن متن بزرگ کردن متن دانلود خروجی پی دی اف خروجی میکروسافت ورد
تعداد بازدید : 127
0/10 (تعداد آرا 0 نفر )