تشريح آخرین وضعیت عمران و توسعه شاهد
مدیرعامل شرکت عمران و توسعه شاهد از این شرکت به عنوان هلدینگ املاک و ساختمان شرکت شاهد نام برد که بخش عمده فعالیت آن را از نظر اجرایی و توان اقتصادی بر دوش دارد.
محمد بهرامي با اشاره به ورود این شرکت به فرابورس در سال 89 از بانک ایران زمین به عنوان بزرگترین سهامدار عمده آن بعد از شرکت شاهد یاد کرد و افزود: عمده فعالیت شرکت عمران و توسعه شاهد در قالب سرمایه‌گذاری در بخش ساختمان و اجرای طرح‌های بزرگ ساختمانی انجام می‌شود و مباحثی چون اجرا، طراحی، مشارکت و سرمایه‌گذاری در بخش‌های گردشگری و کشاورزی از  دیگر فعالیت‌های این شرکت است.
وي تاكيد كرد: فعالیت‌های اجرایی شرکت از طریق شرکت‌های تابعه، یعنی شرکت‌های آسمان آفرین، پاداد، شاهدان سبز، آب و خاک کوثر، عمران و توسعه آتیه شاهدان خراسان و عمران بهداشت چمستان به انجام می‌رسند.
بهرامی در ادامه به شرکت پاداد پرداخت و گفت: این شرکت در حال حاضر به صورت منطقه‌ای در خوزستان فعالیت می‌کند که در بندر امام خمینی پروژه سرمایه‌گذاری جهت احداث و بهره برداری انبار غلات را در دست دارد. سوله اول این انبار به بهره برداری رسیده و سوله دوم آن نیز تا پایان تابستان سال جاری به بهره برداری خواهد رسید. این شرکت علاوه بر املاکی که در شهر اهواز در اختیار دارد و برای فرآوری و تبدیل به احسن کردن آن‌ها برنامه ریزی کرده است. وی درباره فعالیت‌های بخش کشاورزی شرکت گفت: این فعالیت‌ها توسط شرکت شاهدان سبز و شرکت عمران و توسعه آب و خاک کوثر انجام می‌گیرد. شرکت شاهدان سبز فعالیت گسترده‌ای در احداث و مدیریت مجتمع‌های کشت و صنعت داشته و در حال حاضر باغات و مزارعی در استان‌های یزد، کرمان، آذربایجان شرقی و خراسان رضوی در اختیار دارد.
از سوی دیگر با توجه به مباحث فنی و علوم کشاورزی، در سال جاری فعالیت‌هایی در محدوده باغات پسته ونخل صورت گرفته است تا در قالب برندسازی و فرآوری محصولات، کیفیت این محصولات تا حد امکان بهبود یابد و به بازار مصرف ارائه شود.
همچنین مطالعاتی با هدف شناسایی زمین‌های مستعد در استان‌های اصفهان، کردستان، کرمانشاه و آذربایجان غربی انجام گرفته و در مرحله پیگیری‌های اداری است. همچنین شرکت شاهدان سبز زمین بزرگی در محدوده منطقه اقتصادی ویژه جلفا در اختیار دارد که در حال رایزنی برای استفاده بهینه از آن بوده و طرح‌هایی نیز برای این مهم تهیه شده است.
بهرامی در ادامه به شرکت عمران و توسعه آتیه شاهدان خراسان اشاره کرد که 65 درصد سهام آن به شرکت عمران و توسعه شاهد و 35 درصد بقیه به شرکت توسعه گردشگری خراسان تعلق دارد.
شرکت عمران و توسعه آتیه شاهدان خراسان به عنوان یک شرکت پروژه محور با هدف مدیریت و اجرای پروژه شهربازی سرپوشیده در اراضی متعلق به شرکت عمران و توسعه شاهد و شرکت توسعه گردشگری خراسان تشکیل شد. با تهیه طرح‌ها و طی مراحل اولیه، شرکت به منظور رعایت صرفه و صلاح سهامداران و به منظور همراهی با مسوولان شهری، تصمیم گرفت پروژه را در وضع موجود با شاخص ترین مجتمع واقع در محور صاحب الزمان (ع) به نام مجتمع تجاری - اداری امین واقع در میدان شهدای مشهد معاوضه کند. برنامه شرکت، فروش واحدهای تجاری است که در مراحل پایانی ساخت قرار دارند و به دنبال آن و از محل نقدینگی تامین شده، پروژه جدیدی برای اجرا انتخاب و آغاز خواهدشد.
این مقام مسوول NAV شرکت عمران و توسعه شاهد را بیش از 400 میلیارد تومان، یعنی به ازای هر سهم آن تقریبا 667 تومان، ذکر کرد.
وی در مورد افزایش سرمایه شرکت عمران و توسعه شاهد، گفت: تا پایان سال جاری سرمایه شرکت حداقل به میزان 40 میلیارد تومان از محل مطالبات و آورده نقدی سهامداران افزایش یافته و به 100 میلیارد تومان خواهد رسید. علاوه بر این، مطالعات دیگری نیز برای افزایش سرمایه در مراحل بعدی در حال انجام است.
منبع :  روزنامه دنياي اقتصاد    1392/5/13 13:02

ارسال نظر:
ارسال
نظرات کاربران:
خانه چاپ ارسال به دوستان نسخه متنی کوچک کردن متن بزرگ کردن متن دانلود خروجی پی دی اف خروجی میکروسافت ورد
تعداد بازدید : 1225
4.5/10 (تعداد آرا 8 نفر )