تفاوت اعضاء مؤسسه اندوخته شاهد و سهامداران شرکت سرمایه گذاری شاهد در چیست؟
با ورود شرکت به بورس و نیز تشکیل مؤسسه اندوخته شاهد ، آن سهامداران شرکت شاهد که به مؤسسه اندوخته شاهد وکالت داده بودند از سهامداری مستقیم شرکت شاهد خارج و به عضویت مؤسسه درآمدند که آن مؤسسه سهامدار شرکت شاهد شد و به نیابت از اعضاء خود تصمیم گیری می کند. ولی آنهائی که به مؤسسه وکالت نداند و سهامدار بی واسطه شرکت شاهد باقی ماندند خود رأسا می بایست کلیه امور سهامداری خود را انجام دهند که بعضی از تفاوتهای اعضاء مؤسسه اندوخته شاهد و سهامداران شركت شاهد به شرح ذیل می باشد:
1-  قواعد حاكم بر معاملات اعضاء، مقررات داخلي مؤسسه اندوخته شاهد مي باشد(که غالبا مطابق با بورس است) ولی قواعد حاكم بر معاملات سهامداران آزاد ، قوانين بورس.

2-  سهامداران ازاد مي بايست شخصاً در مجامع شركت نمايند ولي مؤسسه از طرف اعضاء در مجامع شركت مي كند.

3-  اعضاء جهت ارائه درخواست فروش سهام خود مي بايست به يكي از ادارات بنياد شهيد و امور ايثارگران مراجعه كنند ولي سهامداران بايد به يكي از كارگزاري ها در شهرهايي كه تالار بورس وجود دارد ارائه درخواست نمايند.

4-      در این سالها سود اعضاء توسط مؤسسه تبدیل به واحد سهمی شده ولی سود سهامداران شرکت شاهد غالبا معطل مانده است .

5-      افزایش سرمایه اعضاء مؤسسه سریع و مستقیم توسط مؤسسه انجام شده ولی سهامداران شرکت شاهد باید در فرجه قانونی رأسا اقدام کنند.

6-      سهام بانک دی برای اعضاء مؤسسه با حفظ سهام شاهد برای آنها خریداری شد ولی برای سهامداران شرکت شاهد این سهم خریداری نشده است .

مؤسسه برای اطلاع رسانی به اعضاء برنامه های متنوع و وسیعی دارد ولی برای سهامداران شرکت شاهد این امکان تقریبا فراهم نیست.
چگونه می توانیم از موجودی سود و واحدسهمی خود مطلع شویم؟
1- سایت اینترنتی شرکت در قسمت پرتال اعضا.
2- تلفن گویای هوشمند شرکت به شماره 88895333-021
3- سامانه پیام کوتاه شرکت به شماره 30002325
4- مسئولین اشتغال درادارت بنیاد شهید که اطلاعات اعضاء محترم دراختیار آنها قرار گرفته است.
5- نماینده شرکت در استان مربوطه
چرا موجودی سهام اینجانب در مقایسه با دیگر اعضاء کمتر است و برای بعضی از آنها هشت میلیون و برای من دو میلیون تومان است؟
اعضاء محترمی که بیش از حدود 30 میلیون ریال سرمایه نزد این شرکت داشته باشند ، قطعا واریزی به حساب خود داشته اند و سهام خریداری نموده اند هرچند مربوط به سالها قبل و مبلغ اندکی بوده باشد.
چرا موجودی اعضاء یک خانواده اندکی باهم فرق دارد؛ درحالیکه همه عضو یک خانواده هستند؟
در چند سال قبل تا زمانیکه فرزند خانواده صغیر بود سود وی تبدیل به سهام می شد ولی با کبیر شدن این امر متوقف می گردید. لذا میزان دارائی فرزند کوچتر خانواده  نسبت به فرزندان بزرگتر بدلیل پرداخت سود به آن سودی که تبدیل به سهام شده است ، اندکی بیشتر از فرزند بزرگتر خانواده است.
چرا تعداد واحد سهمی نسبت به سال گذشته افزایش نیافته است؟
این قیمت هر سهم است كه دائم در حال تغيير و نوسان است که با افزايش آن دارائي عضو افزايش یافته و با كاهش آن سرمايه عضو كاهش پيدا مي كند. مانند یک ملک که ارزش آن دائم در نوسان است (قیمت سهام) نه متراژ آن. و تعداد سهام فقط يا با خريد سهام جديد يا افزايش سرمايه و يا تبديل مطالبات به سهام افزايش مي يابد.
آیا خود ما می توانیم واحدسهمی خود را در بورس بفروشیم؟
خیر؛ بورس مؤسسه اندوخته شاهد را به عنوان سهامدار شرکت شاهد می شناسد و شما هم اعضاي موسسه ياد شده هستید وصرفا این مؤسسه است که می تواند سهام شما را بفروش رساند.در صورتي كه بخواهيد خودتان خريد و فروش سهام را انجام دهيد بايد سهام شركت شاهد را در بورس خريداري نماييد.
نحوه فروش سهام و برداشت سود سهام سهامداران شرکت سرمایه گذاری شاهد به چه صورت می باشد؟
سهامداران شركت سرمايه گذاري شاهدكه عضو موسسه اندوخته شاهد نيستند جهت فروش سهام خود مي بايست همراه با شناسنامه، كارت ملي  و شماره حساب بانكي به يكي از كارگزاري هاي بورس اوراق بهادار مراجعه نمايند و فرم درخواست فروش سهام را تكميل نمايند.  جهت دریافت سود سهام نیز باید درخواست خود را بهامور سهام شرکت شاهد ارسال نمایند.
امورسهام شرکت شاهد : 88747063-021
 
«« « 8/ » »»